Przegląd prasy: Polski PKB będzie rósł szybciej. Dzięki Rodzinie 500 plus

Z kraju

opel.comPolska gospodarka przyśpieszy

Dzięki wzrostowi płac i programowi Rodzina 500 plus polski PKB w 2016 r. będzie rósł coraz szybciej. W każdym kwartale będzie "o 3,6 proc. wyższy niż rok wcześniej" - szacują eksperci, a informuje o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Zdaniem głównej ekonomistki Raiffeisen Bank Polska Marty Petki-Zagajewskiej środki z programu Rodzina 500 plus zostaną wykorzystane "na konsumpcję, a nie na oszczędności", co przyczyni się do wzrostu PKB w 2016 roku, mimo niższego tempa wzrostu inwestycji oraz mniejszego wkładu handlu zagranicznego.

Mniejsza inflacja

Na wzrost konsumpcji wpłynie także dobra sytuacja na rynku pracy - mówi specjalista Societe Generale w Polsce Jarosław Janecki. "DGP" prognozuje, że inflacja w 2016 r. nie wzrośnie do 1,7 proc., jak przewidywano, a wyniesie ok. 0,6 proc. 10 na 17 ankietowanych przez "DGP" instytucji finansowych spodziewa się w nowym roku obniżenia stóp procentowych, mimo że wcześniej prognozowano ich podniesienie.

Pozytywne prognozy

Optymistyczne prognozy przedstawił wczoraj również Paweł Szałamacha. Minister finansów stwierdził, że za 3-4 lata Polska powinna rozwijać się w tempie 5-5,5 proc. PKB rocznie. - Chciałbym, żeby za 3-4 lata Polska rozwijała się w tempie 5-5,5 proc. PKB rocznie. Uważam, że jest to możliwe. To jest tempo, które pozwoli nadrabiać szybciej dystans do najzamożniejszych krajów i będzie pozytywnie oddziaływać na obywateli, których aspiracje rosną - mówił Szałamacha.

Opinie ministrów na temat programu Rodzina 500 Plus TVN24BiS /

Autor: msz//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: opel.com

Tagi:
Raporty: