TVN24 Biznes | Z kraju

Czy przysługuje nam dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę 15 sierpnia?

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes
Długie weekendy i święta w 2020 rokutvn24
wideo 2/4
tvn24Długie weekendy i święta w 2020 roku

15 sierpnia wypada w tym roku w sobotę. Tego dnia obchodzimy Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, które jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy w związku z tym, że jest to święto, to przysługuje nam dodatkowy dzień wolny od pracy w innym terminie? Wyjaśniamy.

Za święto w sobotę jest dodatkowy dzień wolny?

15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. W tym roku będzie to sobota. Co do zasady za święto przypadające w sobotę przysługuje nam dzień wolny w innym terminie.

Kiedy dzień wolny za święto w sobotę?

Zgodnie z przepisami pracodawca musi wyznaczyć dodatkowy dzień wolny za święto ustawowo wolne od pracy wypadające w sobotę.

Dodatkowy dzień wolny może być wyznaczony zarówno przed dniem świątecznym, jak i po. Z reguły pracodawca samemu ustala datę i nie musi jej uzgadniać z pracownikami, ale może to zrobić.

Co ze świętami w niedzielę?

Zgodnie z przepisami za święto przypadające w niedzielę pracownikom dodatkowy dzień wolny nie przysługuje.

Święta w kalendarzu

Kolejne dni ustawowo wolne od pracy to 1 listopada (niedziela), kiedy wypada Wszystkich Świętych, oraz 11 listopada (środa) - Święto Niepodległości. Do pracy nie pójdziemy również 25 i 26 grudnia (piątek i sobota), kiedy będziemy świętować Boże Narodzenie. Drugi dzień świąt będzie przypadał na sobotę - w związku z tym pracodawcy również będą wyznaczać dodatkowy dzień wolny od pracy.

Z kolei w 2021 roku pracownicy otrzymają dwa dodatkowe dni za święto w sobotę - tym razem będzie to 1 maja i 25 grudnia.

Zakaz handlu w niedziele i święta w 2020 roku PAP Infografika

Możliwe kary

Jeśli pracodawca nie wyznaczy swoim pracownikom dodatkowego dani wolnego, to będzie naruszał przepisy o czasie pracy. Obowiązkiem jest zapewnienie pracownikom przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Naruszenie przepisów traktowane jest jako wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, za które grozi kara grzywny w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł. Ponadto godziny pracy świadczone ponad limity przewidziane na sierpień i grudzień, zostaną zakwalifikowane jako nadliczbowe, za które należeć będzie się rekompensata.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock