Kluczowi ministrowie odchodzą z resortów gospodarczych

Z kraju

tvn24Ewa Kopacz: Dymisję złożyli Karpiński i Baniak

Włodzimierz Karpiński złożył dymisję ze stanowiska Ministra Skarbu Państwa. Ze stanowiska rezygnuje też podsekretarz stanu w resorcie skarbu Rafał Baniak - powiedziała w czasie konferencji prasowej premier Ewa Kopacz. Sprawdź, kim byli odchodzący politycy. Z funkcji szefa doradców premiera odchodzi także Jacek Rostowski.

Włodzimierz Karpiński pochodzi z Lubelszczyzny, urodził się w Puławach. Ma 53 lata. Do polityki trafił z lokalnego biznesu. W latach 1994-2002 był wiceprezydentem Puław. Do Sejmu trafił w 2005 roku. Od 2011 roku był sekretarzem stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.

Ministrem skarbu państwa był od 2013 roku. Na tym stanowisku zastąpił Mikołaja Budzanowskiego, który musiał odejść po aferze z memorandum gazowym.

Dymisji Karpińskiego w marcu domagało się Prawo i Sprawiedliwość po tym, jak Najwyższa Izba Kontroli opublikowała krytyczny raport dotyczący budowy gazoportu w Świnoujściu. Inwestycja nie została oddana do użytku ani do końca czerwca ubiegłego roku, jak początkowo zakładano, ani do końca 2014 roku, co zapisano w aneksie do umowy.

Karpiński tłumaczył wówczas, że opóźnienia wynikają między innymi z krachu na rynku budowlanym. Warto również podkreślić, że były już minister chciał wówczas utajnienia raportu NIK ze względu na negocjacje z wykonawcą terminalu. Zadeklarował, że jeszcze w tym roku do Polski przypłynie pierwszy gazowiec z Kataru.

Karpiński był również jednym z bohaterów tzw. afery taśmowej. W podsłuchanych rozmowach z Karpińskim uczestniczyli też szef Orlenu Jacek Krawiec i wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik.

Karpiński miał wówczas mówić o pośle Janie Burym z PSL w kontekście problemów kadrowych PGE i sejmowej Komisji Skarbu, której członkiem jest Bury. - Ja to mam problem Burego, którego mogę wyj***ć w kosmos [...] - miał mówić Karpiński.

Włodzimierz Karpiński, minister skarbu państwaMSP

Odchodzą wiceministrowie

Rafał Baniak pochodzi z Małopolski, urodził się w Myślenicach. Jest jednym z najmłodszych wiceministrów, ale posiadających największe doświadczenie w administracji publicznej. Ma 39 lat. Karierę zaczynał w rządzie SLD: w latach 2002–2003 pełnił funkcję doradcy ministra pracy i polityki społecznej, a w latach 2003–2004 współpracował z Jerzym Hausnerem - m.in. jako radca.

Pełnił funkcję wiceministra w resorcie Skarbu Państwa od 2007 roku. Wcześniej, w rządzie Donalda Tuska, był wiceministrem gospodarki, a także podsekretarzem stanu w resorcie polityki społecznej.

Również zamieszany W aferę taśmową. W czasie nieformalnych spotkań wiceministra Skarbu Państwa z lobbystą Piotrem Wawrzynowiczem (pracował m.in. dla Jana Kulczyka) - co ujawniła TV Republika - miało dojść do złożenia propozycji korupcyjnej i przekazania korzyści majątkowej. Nieprawidłowości, które obecnie sprawdza prokuratura, miały dotyczyć prywatyzacji spółki Ciech SA.

Wiceminister Baniak odniósł się do tych informacji w oświadczeniu: "Kierowane pod moim adresem oskarżenia, sugerujące przyjęcie przez mnie korzyści majątkowej w związku z prywatyzacją spółki Ciech SA, przedstawione w programie TV Republika z dnia 11 lutego 2014 r., są całkowicie bezpodstawne i nie mają żadnego potwierdzenia w faktach, a w rezultacie - mają charakter zniesławiający oraz naruszają moje dobra osobiste".

Rafał Baniak, wiceminister skarbu państwaMSP

Stanisław Gawłowski pochodzi z Opolszczyzny, urodził się w Brzegu. Ma 46 lat. Posiada tytuł doktora nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu.

W politykę zaangażowany jest od lat 80. - działał w opozycji antykomunistycznej. Karierę rozpoczynał w samorządzie jako zastępca burmistrza Darłowa (dziś Zachodniopomorskie), a następnie zastępca prezydenta Koszalina. Do Sejmu trafił w 2005 roku (z okręgu koszalińskiego). Po wyborach w listopadzie 2007 roku został zaangażowany w Ministerstwie Środowiska, gdzie pracował jako sekretarz stanu.

Tomasz Tomczykiewicz pochodzi ze Śląska, urodził się w Pszczynie. Ma 53 lata.

W politykę zaangażował się w latach 90. jako samorządowiec. Od 1998 roku był burmistrzem Pszczyny. Dziś jest szefem struktur PO w regionie. Działał w Unii Polityki Realnej, Stronnictwie Polityki Realnej, Stronnictwie Konserwatywno-Ludowym. Od 2001 roku działa w Platformie Obywatelskiej. Od 2001 roku sprawuje mandat poselski. Był wiceprzewodniczącym komisji śledczej do zbadania okoliczności śmierci Barbary Blidy. Od 2011 roku jest sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarkiWikipedia - Platforma Obywatelska (CC BY-SA 2.0)

Jacek Rostowski urodził się w Londynie, ale w polskiej rodzinie. Ma 64 lata. Jego ojciec Roman Rostowski był sekretarzem i tłumaczem Tomasza Arciszewskiego, premiera rządu polskiego na uchodźstwie. Posiada podwójne obywatelstwo: polskie i brytyjskie. Wykształcenie odebrał w Wielkiej Brytanii.

W Polsce pojawił się po zmianach ustrojowych: współpracował z prof. Leszkiem Balcerowiczem, a także Narodowym Bankiem Polskim. W latach 2007-2013 był ministrem finansów w rządzie Donalda Tuska. Na początku roku został szefem Zespołu Doradców Politycznych Prezesa Rady Ministrów.

Jacek Rostowski, dziś odwołany szef doradców premier Ewy Kopacz, został podsłuchany w rozmowie z Radosławem Sikorskim. Ich rozmowę ujawnił tygodnik "Wprost".

Z nagrań wynika, że w czasie kolacji w restauracji "Amber Room" w Pałacu Sobańskich Sikorski ocenił, że sojusz Polski ze Stanami Zjednoczonymi jest "nic nie warty, a wręcz szkodliwy, bo stwarza Polsce fałszywe poczucie bezpieczeństwa".

- "Bullshit kompletny. Skonfliktujemy się z Niemcami, z Rosją, i będziemy uważali, że wszystko jest super, bo zrobiliśmy laskę Amerykanom. Frajerzy. Kompletni frajerzy - mówił na taśmach były szef dyplomacji. Sikorski mówił również, że "w Polsce mamy płytką dumę i niską samoocenę. Taka murzyńskość".

Rostowski miał stwierdzić na nagraniu, że nie podoba mu się fakt, że Danuta Hubner otrzymała pierwsze miejsce na liście PO w Warszawie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - To był skandaliczny pomysł ze starą komuszką - mówił na taśmach Rostowski. Rostowski po ujawnieniu nagrań publicznie przeprosił europosłankę Danutę Hubner.

Jacek Rostowski, szef doradców politycznych szefowej rządu

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl,

Raporty: