Z kraju

Lublin przyciąga firmy. Wpompują tam miliony

Z kraju

Lublin

Inwestycje na kwotę 46 mln zł zapowiadają kolejne dwie firmy, które w specjalnej strefie ekonomicznej w Lublinie zbudują swoje zakłady produkcyjne i utworzą 50 miejsc pracy. W lubelskiej strefie jest obecnie 48 inwestorów. Teren strefy ma być poszerzany.

Zezwolenie ministerstwa gospodarki na prowadzenie działalności w strefie w Lublinie otrzymały Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „Parys” oraz Lubelskie Fabryki Wag FAWAG – poinformowała rzeczniczka prezydenta Lublina Beata Krzyżanowska.

SSE Lublin

Firma Parys, producent chemii i kosmetyków dla przemysłu motoryzacyjnego, zadeklarowała inwestycję na poziomie 40 mln zł i utworzenie 30 nowych miejsc pracy. Przedsiębiorstwo planuje budowę zakładu produkcyjnego z zautomatyzowanymi liniami do rozlewania płynów do butelek, liniami do produkcji butelek z tworzyw sztucznych oraz z zapleczem magazynowym i biurowo-socjalnym. Projekt zakłada też budowę laboratorium badawczo–rozwojowego firmy. Lubelskie Fabryki Wag FAWAG, jeden z najstarszych w Europie producentów w swojej branży, zadeklarował inwestycję na poziomie ok. 6 mln zł i utworzenie 20 nowych miejsc pracy. Ma wybudować fabrykę z zastosowaniem urządzeń dźwigowo-transportowych, w której uruchomiona zostanie produkcja innowacyjnej wagi modułowej. Projekt zakłada też powstanie dwukondygnacyjnego budynku o charakterze socjalno-biurowym.

Europark Mielec

W 2016 r. ministerstwo gospodarki wydało trzy zezwolenia na prowadzenie działalności w lubelskiej strefie. Oprócz firm Parys i FAWAG otrzymała je spółka Cega, wytwarzająca wyroby z tworzyw sztucznych dla energetyki. Zapowiedziała inwestycje na kwotę ponad 9 mln zł i zatrudnienie 22 osób. Jej nowy zakład ma być uruchomiony w przyszłym roku. - W 2016 r. spodziewamy się jeszcze co najmniej dwóch nowych zezwoleń - zapowiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk. W strefie ekonomicznej w Lublinie - funkcjonującej jako Podstrefa SSE Europark Mielec - ulokowanych jest obecnie 48 różnych przedsiębiorstw, a wartość zrealizowanych dotychczas nakładów inwestycyjnych to prawie 1 mld zł. Pracuje tam ponad 2,7 tys. osób, w tym ponad 1,6 tys. na nowo utworzonych miejscach pracy.

Rozbudowanie strefy

Strefa ekonomiczna w Lublinie obejmuje 128 ha terenów i jest już prawie w całości zagospodarowana. Władze miejskie planują ją rozbudować, docelowo ma mieć powierzchnię 200 ha.

- Strefa będzie rozbudowywana w miarę możliwości finansowych – zaznaczyła Krzyżanowska. Do Podstrefy Lublin zostało włączone także 12 ha terenów należących do funkcjonujących w Lublinie Polskich Zakładów Zbożowych Lubella, producenta m.in. makaronów. Spółka ma wybudować do 2018 r. halę wyposażoną w linię produkcyjną a także zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania. Lubella zainwestuje ponad 87 mln zł i utworzy 35 nowych miejsc pracy. Na podobnych zasadach - przy podjęciu inwestycji przynoszących nowe miejsca pracy – ma być też włączone do strefy 4 ha należące do producenta ciągników i maszyn rolniczych Ursus w Lublinie.

Zobacz: Andrzej Duda o polskich inwestycjach:

Autor: ag//ms / Źródło: PAP