TVN24 Biznes | Z kraju

Rządowa telewizja dłużej w starym standardzie. Decyzja UKE

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Wspólne oświadczenie nadawców komercyjnych
Wspólne oświadczenie nadawców komercyjnychTVN24
wideo 2/5
TVN24Wspólne oświadczenie nadawców komercyjnych

W poniedziałek ruszył ostatni etap wdrażania nowego standardu nadawania telewizji naziemnej. Za sprawą decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) zmiana ta została odroczona o ponad półtora roku dla telewizji państwowej. W piątek TVN, Polsat, TV Puls i Kino Polska wydały wspólne oświadczenie dotyczące zmiany standardu nadawania naziemnych stacji telewizyjnych i faworyzowania telewizji rządowej.

Zaplanowana na ten rok przez Komisję Europejską zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC, jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Nowy standard telewizji naziemnej umożliwia dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku.

Decyzja UKE - odroczenie zmiany standardu telewizji

20 czerwca 2022 roku prezes UKE Jacek Oko wydał decyzję, za sprawą której w przypadku multipleksu MUX3 "zmiana systemu emisji z DVB-T/AVC na DVB-T2/HEVC nastąpi nie później niż do dnia 1 stycznia 2024 r.".

Oznacza to, że telewizja rządowa będzie mogła nadawać dłużej w dotychczasowym standardzie w ramach MUX3 (MUX3 tworzą programy: Telewizja Polska I, Telewizja Polska II, program regionalny, TVP Polonia oraz inne programy nadawane przez Telewizję Polską S.A., na które Telewizja Polska S.A. uzyska koncesję oraz usługi dodatkowe).

Decyzja UKE to reakcja na wniosek złożony 22 marca 2022 r. przez MSWiA. Jak czytamy w decyzji, we wniosku zwrócono uwagę "na wystąpienie okoliczności (...) prowadzących do zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa lub bezpieczeństwa i porządku publicznego, wynikających z napaści Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy oraz eskalacji działań dezinformacyjnych o zasięgu międzynarodowym".

W związku z tym MSWiA wniosło "o zmianę rezerwacji w zakresie zmiany harmonogramu zmiany systemu emisji z DVB-T/AVC na DVBT2/HEVC, tak aby sygnał MUX3 mógł być nieprzerwanie transmitowany w standardzie DVB-T lub standardzie DVB-T2, według wyboru dysponenta rezerwacji częstotliwości, także po 29 czerwca 2022 r. - aż do dnia 31 grudnia 2023 r.".

Wcześniej prezes UKE wydał zarządzenie zmieniające w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości z zakresu 470-790 MHz zgodne z wnioskiem MSWiA.

Jesienią 2023 roku mają się odbyć w Polsce wybory parlamentarne i samorządowe.

Wspólne oświadczenie nadawców komercyjnych

TVN, Polsat, TV Puls i Kino Polska wydały w piątek wspólne oświadczenie dotyczące zmiany standardu nadawania naziemnych stacji telewizyjnych i faworyzowania telewizji rządowej.

"27 czerwca zakończy się proces zmiany częstotliwości i standardu nadawania naziemnych stacji telewizyjnych – z DVB-T na DVB-T2. W wyniku decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej na wniosek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji inaczej potraktowano telewizje prywatne, a inaczej telewizję publiczną, która w przeciwieństwie do nadawców komercyjnych nie musi przechodzić na nowy standard nadawania DVB-T2" - napisano w oświadczeniu.

"Oznacza to, że proces refarmingu i zmiany standardu nadawania został przeprowadzony w sposób znacząco odmienny od ustaleń poczynionych w ostatnich 2 latach w gronie nadawców, UKE, KRRiT oraz Ministerstwa Cyfryzacji. W efekcie około 2,5 mln widzów pozostaje bez możliwości odbierania ogólnodostępnych kanałów Polsatu, TVN, TV Puls, Kino Polska oraz wielu innych" - czytamy w oświadczeniu.

"Przeciwstawiamy się niesprawiedliwym działaniom, które pozbawiają dużą część widzów telewizji naziemnej dostępu do ulubionych kanałów oraz traktują w sposób dyskryminujący wszystkich nadawców komercyjnych, faworyzując telewizję publiczną" - dodano.

PEŁNA TREŚĆ OŚWIADCZENIA >>>

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości