TVN24 Biznes | Z kraju

Reporterzy bez Granic o wyjątku przy zmianie standardu telewizji w Polsce. "Umotywowany politycznie środek"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
RPO: prawo dostępu do informacji wobec pewnej grupy ludzi zostało ograniczone
RPO: prawo dostępu do informacji wobec pewnej grupy ludzi zostało ograniczoneTVN24
wideo 2/3
TVN24RPO: prawo dostępu do informacji wobec pewnej grupy ludzi zostało ograniczone

Pod koniec czerwca zakończono w Polsce zmianę standardu nadawania telewizji naziemnej. W związku z tym organizacja Reporterzy bez Granic zaapelowała do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, by zainterweniował w sprawie zgody dla telewizji państwowej na nadawanie w starym standardzie naziemnym. Według Reporterów bez Granic jest to "umotywowany politycznie środek".

"Polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w drodze wyjątku uznało, że przychylna rządowi telewizja publiczna może być wyłączona z wdrażania nowego standardu nadawania, dzięki czemu można dotrzeć do większej liczby kanałów publicznych niż prywatnych. Urząd ds. konkurencji (UOKiK - red.) musi odrzucić umotywowany politycznie środek przed wyborami w 2023 roku!" - napisali na Twitterze Reporterzy bez Granic.

Zmiana sposobu nadawania telewizji naziemnej - wyjątek

Zaplanowana na ten rok przez Komisję Europejską zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC, jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Nowy standard telewizji naziemnej umożliwia dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku.

Jednocześnie 20 czerwca 2022 roku prezes UKE Jacek Oko na wniosek MSWiA wydał decyzję, za sprawą której w przypadku multipleksu MUX3 "zmiana systemu emisji z DVB-T/AVC na DVB-T2/HEVC nastąpi nie później niż do dnia 1 stycznia 2024 r.". Oznacza to, że telewizja rządowa będzie mogła nadawać dłużej w dotychczasowym standardzie w ramach MUX3 (MUX3 tworzą programy: Telewizja Polska I, Telewizja Polska II, program regionalny, TVP Polonia oraz inne programy nadawane przez Telewizję Polską S.A., na które Telewizja Polska S.A. uzyska koncesję oraz usługi dodatkowe).

Dla osób bez odpowiedniego telewizora lub dekodera oznacza to dostęp wyłącznie do kanałów telewizji państwowej. Według danych Krajowego Instytutu Mediów wynika, że 1,32 mln gospodarstw domowych nie posiada telewizorów lub tunerów, które pozwalałyby na odbiór w standardzie DVB-T2/HEVC, co może oznaczać, że nawet 2,5 mln osób utraciło dostęp do większości stacji prywatnych.

Wspólne oświadczenie nadawców komercyjnych

TVN, Polsat, TV Puls i Kino Polska wydały wspólne oświadczenie dotyczące zmiany standardu nadawania naziemnych stacji telewizyjnych i faworyzowania telewizji rządowej.

"27 czerwca zakończy się proces zmiany częstotliwości i standardu nadawania naziemnych stacji telewizyjnych – z DVB-T na DVB-T2. W wyniku decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej na wniosek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji inaczej potraktowano telewizje prywatne, a inaczej telewizję publiczną, która w przeciwieństwie do nadawców komercyjnych nie musi przechodzić na nowy standard nadawania DVB-T2" - napisano w oświadczeniu.

"Oznacza to, że proces refarmingu i zmiany standardu nadawania został przeprowadzony w sposób znacząco odmienny od ustaleń poczynionych w ostatnich 2 latach w gronie nadawców, UKE, KRRiT oraz Ministerstwa Cyfryzacji. W efekcie około 2,5 mln widzów pozostaje bez możliwości odbierania ogólnodostępnych kanałów Polsatu, TVN, TV Puls, Kino Polska oraz wielu innych" - czytamy w oświadczeniu.

"Przeciwstawiamy się niesprawiedliwym działaniom, które pozbawiają dużą część widzów telewizji naziemnej dostępu do ulubionych kanałów oraz traktują w sposób dyskryminujący wszystkich nadawców komercyjnych, faworyzując telewizję publiczną" - dodano.

PEŁNA TREŚĆ OŚWIADCZENIA >>>

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości