TVN24 Biznes | Z kraju

Nowy standard nadawania cyfrowej telewizji naziemnej. Zmiany od poniedziałku

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Nowy standard telewizji naziemnej - DVB-T2/HEVC
Nowy standard telewizji naziemnej - DVB-T2/HEVCTVN24
wideo 2/8
TVN24Nowy standard telewizji naziemnej - DVB-T2/HEVC

DVB-T2/HEVC to nowy standard nadawania darmowej naziemnej telewizji cyfrowej. W poniedziałek 28 marca rusza pierwszy etap jego uruchamiania w Polsce - poinformował w czwartek Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Na początek obejmie około 250 gmin z południowo-zachodniej części kraju.

Nowy standard nadawania (DVB-T2/HEVC) będzie obejmować multipleksy darmowej naziemnej telewizji cyfrowej (MUX). Multipleksy to pakiety programów telewizyjnych i dodatkowych usług TV, które obejmują takie programy telewizyjne jak: TVN, TVN7 czy TTV.

Terminy wprowadzania nowego standardu różnią się w zależności od gminy i danego multipleksu. Na stronie KPRM Cyfryzacja można skorzystać z wyszukiwarki, która umożliwia sprawdzenie terminu zmiany w swojej okolicy. W pierwszej kolejności, od poniedziałku 28 marca, zmiana standardu nadawania obejmie ok. 250 gmin w południowo-zachodniej części kraju, m.in. Wrocław, Legnicę i Wałbrzych.

Jednocześnie istnieje możliwość skorzystania z rządowego programu dofinansowania do zakupu dekodera lub telewizora. Ze wsparcia mogą skorzystać osoby, których telewizory nie odbierają nowego sygnału nadawania darmowej telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC, a ich sytuacja materialna nie pozwala na samodzielne poniesienie kosztów zakupu nowego sprzętu.

Obecnie dofinansowania wynosi 100 zł zarówno w przypadku dekodera, jak i telewizora. Jednak zgodnie z nowelizacją, która trafiła po głosowaniu w Senacie trafiła do prezydenta, dofinansowanie do zakupu telewizora ma wynieść 250 zł (do dekodera nadal 100 zł). Program ma być realizowany do końca 2022 r.

DVB-T2 z kodekiem HEVC- konieczny odpowieni telewizor lub dodatkowy dekoder

Aby odebrać sygnał nadawany w nowym standardzie, trzeba mieć odpowiedni telewizor albo dekoder. Odbiornik musi być zgodny ze standardem DVB-T2 i wspierać tzw. kodek HEVC.

- Ta informacja jest zawarta w instrukcji odbiornika. Można też spisać nazwę modelu z tyłu telewizora i wyszukać instrukcję w internecie albo zadzwonić na infolinię producenta. Jeżeli ktoś w ciągu ostatnich 2-3 lat kupił telewizor, to niemal na pewno będzie mógł odbierać telewizję w nowym standardzie bez dokupywania czegokolwiek. Wystarczy, że na nowo wyszuka programy. Jeżeli ktoś ma starszy telewizor, np. sprzed 5-10 lat, który nie odbiera sygnału w nowym standardzie, to też nie musi kupować nowego odbiornika, wystarczy, że dokupi dekoder - tłumaczył wcześniej rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej Witold Tomaszewski.

Jego zdaniem samodzielne podłączenie takiego dekodera również nie jest trudne. - To pudełko mniejsze od magnetowidu: z jednej strony podłącza się do niego antenę, z drugiej strony wychodzi kabel, który podłącza się do telewizora. Wtyczki trudno pomylić. W zasadzie każdy będzie w stanie to zrobić. Co więcej, jeżeli kupi się droższy dekoder, to będzie można go również podłączyć do internetu i korzystać z telewizji hybrydowej - podkreślał.

Nowy standard telewizji naziemnej wprowadzany etapami

Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego systemu DVB-T na bardziej efektywny DVB-T2 z kodekiem HEVC, ma miejsce w całej Europie. W Polsce ma nastąpić w czterech etapach:

Etap I - 28 marca – południowo-zachodnia część kraju (województwa: lubuskie, dolnośląskie) Etap II - 25 kwietnia – północno-zachodnia część kraju (województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie) Etap III – 23 maja – południowo-wschodnia część kraju (województwa: łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, opolskie, małopolskie i podkarpackie) Etap IV – 27 czerwca – północno-wschodnia część kraju (województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie)

Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polscegov.pl

Autor:/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości