Rząd ma dofinansować zakup dekoderów. Jest decyzja posłów

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Cieszyński o projekcie ustawy o wsparciu zakupu dekodera
Cieszyński o projekcie ustawy o wsparciu zakupu dekoderaTVN24
wideo 2/2
TVN24Cieszyński o projekcie ustawy o wsparciu zakupu dekodera

Rząd ma dopłacić 100 złotych do kupna dekodera dostosowanego do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej drugiej generacji. Sejm we wtorek skierował projekt ustawy w tej sprawie do prac w sejmowej komisji cyfryzacji. Wniosek o świadczenie będzie można składać elektronicznie.

Chodzi o rządowy projekt ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Posłowie we wtorek zdecydowali o przesłaniu projektu do dalszych prac w Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

ZOBACZ PROJEKT USTAWY

Nie poparto wniosku Konfederacji o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Za tą propozycją głosowało 17 posłów, przeciw było 425, wstrzymało się 8 parlamentarzystów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Naziemna telewizja cyfrowa

Cyfrowa telewizja naziemna (DVB-T) została uruchomiona w Polsce w 2013 roku. W tym roku zostanie pożegnany standard DVB-T, który zostanie zastąpiony przez DVB-T2/HEVC, czyli naziemną telewizję cyfrową drugiej generacji. HEVC to standard umożliwiający odbiór telewizji w lepszej jakości. Zmiany dotyczą tylko naziemnej telewizji cyfrowej (NTC).

- Ze względu na zmianę standardu nadawania jesteśmy zmuszeni dokonać przesunięcia w paśmie nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, a w związku z tym musimy przygotować instrumenty wsparcia, które pozwolą na zmitygowanie kosztów ponoszonych przez gospodarstwa domowe - mówił w Sejmie we wtorek sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Jak wyjaśnił, zmiana standardu nadawania wymusza na gospodarstwach domowych konieczność nabycia sprzętu, który będzie umożliwiał odbiór telewizji naziemnej. Powiedział, że problem wymiany sprzętu będzie dotyczył 2,27 mln gospodarstw domowych, które obecnie używają dekoderów, jakie w przyszłości nie pozwolą na odbiór sygnału naziemnego.

Operacja przejścia na nowy standard nadawania będzie przeprowadzana w czterech etapach. Pierwszy etap - od 28 marca 2022 roku będzie dotyczył województw dolnośląskiego i lubuskiego. Drugi etap - od 25 kwietnia 2022 roku - województw kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Trzeci etap - od 23 maja 2022 roku - województw łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego oraz świętokrzyskiego. Ostatni, czwarty etap ma się rozpocząć od 27 czerwca 2022 roku i będzie dotyczył województw lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

Dopłata do zakupu dekodera

- W związku z tym proponujemy mechanizm osłonowy dla tych gospodarstw domowych, które zadeklarują, że nie są w stanie poradzić z wymianą dekoderów we własnym zakresie. Kwota rekompensaty została przyjęta na 100 złotych, dekoder kupiony za tę cenę umożliwią odbiór telewizji w nowym standardzie. Dystrybucja bonów będzie prowadzona za pośrednictwem kanału online i placówek poczty polskiej - mówił Janusz Cieszyński.

Wniosek o przyznanie świadczenia będzie mogła złożyć jedna osoba z gospodarstwa domowego. Składając wniosek osoba będzie musiała oświadczyć, że bez dofinansowania nie ma możliwości dostosowania sprzętu odbiorczego do zmiany standardu nadawania sygnału telewizyjnego ze względu na trudną sytuację materialną gospodarstwa domowego.

Zgodnie z projektem wniosek o dopłatę będzie można składać elektronicznie – z wykorzystaniem platformy gov.pl, jak również za pośrednictwem pracowników Poczty Polskiej.

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości