TVN24 Biznes | Z kraju

Zmiany dla telewidzów w kolejnych regionach. "Największe obszarowo przyłączenie"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Maciej Staszak o nowym standardzie telewizji naziemnej
Maciej Staszak o nowym standardzie telewizji naziemnej TVN24
wideo 2/3
TVN24Maciej Staszak o nowym standardzie telewizji naziemnej

Nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC pojawi się w kolejnych regionach. W poniedziałek ruszy trzeci etap zmian nadawania i będzie dotyczył województw: łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego, opolskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Cyfrowa telewizja naziemna (DVB-T) została uruchomiona w Polsce w 2013 roku. To właśnie wtedy rozpoczęło się cyfrowe nadawanie programów naziemnych. Teraz DVB-T zostanie zastąpiony przez DVB-T2/HEVC, czyli naziemną telewizję cyfrową drugiej generacji. HEVC to standard umożliwiający odbiór telewizji w lepszej jakości.

Nowy standard nadawania obejmuje multipleksy darmowej naziemnej telewizji cyfrowej (MUX). Multipleksy to pakiety programów telewizyjnych i dodatkowych usług TV, które obejmują takie programy telewizyjne jak: TVN, TVN7 czy TTV.

Standard DVB-T2/HEVC nie będzie wprowadzany w telewizjach satelitarnych i kablowych. Zmiany dotyczą tylko naziemnej telewizji cyfrowej. - Natomiast należy pamiętać, że naziemna telewizja cyfrowa to jest bardzo ważny środek dystrybucji programów telewizyjnych w Polsce, bo prawie jedna trzecia gospodarstw domowych w Polsce ogląda telewizję wyłącznie dzięki naziemnej telewizji cyfrowej - zwracał uwagę w programie "Wstajesz i Weekend" w TVN24 Maciej Staszak, ekspert ds. mediów, wiceprezes Emitel S.A.

Nowy standard telewizji naziemnej - etapy

W Polsce proces przechodzenia na nowy standard nadawania odbywa się etapami. Obecnie w zasięgu DVB-T2/HEVC są mieszkańcy województw: dolnośląskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, niemal całego pomorskiego, wielkopolskiego oraz północno-zachodniej części mazowieckiego.

W poniedziałek, 23 maja nastąpi trzeci etap zmian. Zmiana będzie dotyczyć województw: łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego, opolskiego, małopolskiego i podkarpackiego. "Od 23 maja obszar ten znacznie powiększy się i nowy standard dotrze do wszystkich telewidzów mieszkających na terenie województw śląskiego, małopolskiego, łódzkiego i opolskiego. W całości nowym sygnałem zostanie pokryta także Wielkopolska (dołączy np. Kalisz), a także kolejne miejscowości na Mazowszu (chodzi o obszar Radomia i okolic)" - podał Związek Cyfrowa Polska. Jak wskazał prezes tego związku Michał Kanownik, "będzie to największe obszarowo przyłączenie nowego standardu nadawania na terenie Polski".

Kolejne i ostatnie już przyłączenie do DVB-T2/HEVC planowane jest 27 czerwca. Obejmie ono resztę miejscowości z województwa mazowieckiego, w tym Warszawę, podlaskie, warmińsko-mazurskie oraz lubelskie. Tym samym cały obszar kraju będzie już objęty nowym standardem nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

Dofinansowanie do zakupu telewizora lub dekodera

Może się okazać, iż aby odbierać kanały w nowym standardzie trzeba będzie wymienić albo dekoder do naziemnej telewizji cyfrowej albo wymienić telewizor. Odbiornik musi być zgodny ze standardem DVB-T2 i wspierać tzw. kodek HEVC.

- Dużo pytań się pojawia od osób, które nie były gotowe i musiały kupić dekoder bądź telewizor, natomiast ci, którzy już korzystają z telewizji w nowej jakości są bardzo zadowoleni, bo nowy standard nadawania to nie tylko zmiana wynikająca z tego, że trzeba mieć nowy telewizor, czy dekoder, ale to przede wszystkim nowa, zdecydowanie lepsza jakość dźwięku, lepsza jakość wideo i w przyszłości być może też większa liczba programów telewizyjnych - mówił Staszak.

Istnieje możliwość skorzystania z rządowego programu dofinansowania do zakupu dekodera lub telewizora. Ze wsparcia mogą skorzystać osoby, których telewizory nie odbierają nowego sygnału nadawania darmowej telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC, a ich sytuacja materialna nie pozwala na samodzielne poniesienie kosztów zakupu nowego sprzętu.

Ustanowiono dwa rodzaje dofinansowania: 250 zł do telewizora oraz 100 zł do dekodera. Program ma być realizowany do końca 2022 roku. Wniosek o dofinansowanie można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika za pośrednictwem: formularza online na platformie gov.pl lub Poczty Polskiej w tradycyjnej formie papierowej.

Po złożeniu wniosku przyznawany jest kod, który zainteresowana osoba otrzyma na podany w formularzu adres e-mail lub w postaci wydruku przekazanego przez pracownika Poczty Polskiej.

Otrzymany kod z przyznanym świadczeniem można zrealizować w sklepach internetowych i stacjonarnych, które przystąpiły do programu. Na rządowych stronach jest dostępna wyszukiwarka sklepów biorących udział w programie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości