Szkoła średnia, biznes wielki

Z kraju

Zespół Szkół nr 14 we Wrocławiu157d2d62-5b0d-11e2-9de3-0025b511226e

Licea dla dorosłych stały się sposobem na zarabianie pieniędzy dla prywatnych firm – wynika z „Raportu o stanie edukacji 2010”, przygotowanego przez Instytut Badań Edukacyjnych, do którego dotarł „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jeszcze w 2001 r. co trzecia taka szkoła była w prywatnych rękach, a obecnie jest ich 60 proc. W przypadku dużo droższych w utrzymaniu techników dla dorosłych proporcja jest odwrotna. W szkołach dla dorosłych co roku naukę rozpoczyna 130 tys. osób, ale egzamin zdaje tylko kilka procent z nich. Ministerstwo Edukacji Narodowej wydaje na te placówki 1,6 mld zł rocznie. Cytowani przez gazetę eksperci zalecają jednak, by szkolnictwa dla dorosłych nie likwidować, ale je skutecznie reformować.

Instytut Badań Edukacyjnych jest placówką, która cyklicznie przeprowadza interdyscyplinarne badania naukowe nad funkcjonowaniem i efektywnością systemu edukacji w Polsce. Poza tym, Instytut uczestniczy w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych, publikuje raporty, a także pełni funkcje doradcze.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Zespół Szkół nr 14 we Wrocławiu