Prezydent o wieku emerytalnym zapisanym w konstytucji. "To jest moje pytanie"

[object Object]
Rządowy program dla emerytów. Wystąpienie Elżbiety Rafalskiejtvn24
wideo 2/3

Prezydent Andrzej Duda we wtorek podczas konferencji w Pałacu Prezydenckim zachęcał ekspertów do dyskusji nad bardziej precyzyjnymi zapisami w konstytucji dotyczącymi wieku emerytalnego. Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha zapowiedział, że w kwietniu odbędzie się "duża konwencja konstytucyjna".

We wtorek w Pałacu Prezydenckim odbyła się debata z udziałem Andrzeja Dudy zatytułowana "Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o polityce społecznej", zorganizowana w ramach cyklu debat poprzedzających referendum konsultacyjne w sprawie ustawy zasadniczej. Andrzej Duda w swoim wystąpieniu podczas otwarcia konferencji zwrócił uwagę, że w większości krajów zachodnich "konstytucje zawierają w sobie elementy, które wyraźnie stanowią o obowiązkach państwa, związanych z zabezpieczeniem społecznym". Dotyczy to - jak zauważył - również obowiązującej dziś w Polsce konstytucji z 1997 r., która zawiera m.in. artykuł 67 mówiący o prawie obywateli do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy, po osiągnięciu wieku emerytalnego oraz dla bezrobotnych.

Zmiany w systemie

Problemem jest jednak - zdaniem prezydenta - fakt, że np. w systemie emerytalnym dokonano w minionych latach poważnych zmian, m.in. wprowadzając do niego "ubezpieczenie drugiego filaru, które wyłamuje się z systemu solidarnościowego". Później - jak mówił - ustawodawca ingerował w system emerytalny także m.in. podwyższając wiek emerytalny. Sprawa ta - wskazał Andrzej Duda - stanęła przed Trybunałem Konstytucyjnym, który nie stwierdził jednak naruszenia konstytucji. - Czy w takim razie, patrząc na te doświadczenia, polska konstytucja powinna być w tym zakresie inna? Czy powinna w znacznie bardziej precyzyjny sposób mówić o wieku emerytalnym? A może powinna przewidywać mechanizm zabezpieczający, który, odwołując się ogólnie do kwestii wieku emerytalnego, nie podając, jaka ma być jego wysokość, tylko przepis np., który przewidywałby, że zmiana wieku emerytalnego może nastąpić wyłącznie określoną, kwalifikowaną większością głosów w Sejmie Rzeczypospolitej i w Senacie? To jest moje pytanie, które chciałbym, żebyśmy przedyskutowali - mówił prezydent.

Dyskusja o dialogu

Andrzej Duda namawiał też uczestników debaty m.in. do dyskusji nad konstytucyjnymi regulacjami dotyczącymi dialogu społecznego. - Czy powinniśmy te kwestie związane z dialogiem społecznym lepiej uregulować w naszej konstytucji, czy są potrzebne w tym zakresie mocniejsze zabezpieczenia, tak żeby nie mogło dojść do takiej sytuacji, jak de facto rozpad komisji trójstronnej kilka lat temu i kilka lat de facto bez instytucjonalnego dialogu? - pytał prezydent. Szefowa ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podkreśliła, że "w dyskusji nad kształtem przyszłej konstytucji nie powinno zabraknąć refleksji nad sposobem zagwarantowania realizacji wolności i praw w obszarze szeroko pojętej polityki społecznej". Zwróciła uwagę, że bez odpowiedzialności za dobro wspólne, trudno realizować jakąkolwiek politykę publiczną. - Skuteczna polityka społeczna powinna być oparta na solidarności społecznej i poczuciu odpowiedzialności za wspólnotę, w której się uczestniczy i tak zaprojektowana, aby każdy członek wspólnoty miał poczucie, że w trudnej chwili może liczyć na wsparcie - zaznaczyła minister.

Najważniejsza rodzina

Rafalska wskazała, że najistotniejszym zagadnieniem w dyskusji nad kształtem nowej konstytucji jest rodzina. Jej zdaniem kluczowe dla rozwoju polskiego społeczeństwa jest "to, w jaki sposób rodzina jest chroniona i w jaki sposób państwo wspiera ją w realizacji funkcji prokreacyjnych, opiekuńczych i wychowawczych". Podkreśliła, że konstytucja gwarantuje prawo do szczególnej ochrony rodziny. - Państwo zatem powinno zapewnić jej ochronę prawną, ekonomiczną, a także stworzyć optymalne warunki do jej rozwoju - dodała. Zwróciła uwagę, że w przeciągu ostatnich lat, przeobrażeniom uległ model funkcjonowania rodziny, tradycyjna rola kobiety i struktura rodziny. - Państwo nie może pozostać obojętne wobec tych zmian. Powinno zapewnić bezpieczeństwo materialne rodzinom. Powinno zachęcać do tworzenia trwałych rodzin, nie zaś bodźców wspierających ich rozpad - mówiła Rafalska.

Prawa seniorów i pracowników

Zdaniem minister bardzo ważnym obszarem z punktu widzenia polityki społecznej, są też prawa osób starszych. - Podstawową zasadą w polityce państwa wobec osób w podeszłym wieku, powinno być zagwarantowanie im godnego starzenia się - podkreśliła. Zauważyła, że obecna konstytucja nie przyznaje wprost osobom w podeszłym wieku pomocy w zabezpieczeniu egzystencji i komunikacji społecznej. - Seniorzy są grupą, której należy się szczególne wsparcie. Obowiązkiem państwa jest, aby zapewnić im godziwe warunki, zarówno pod względem wspierania oraz bezpieczeństwa ekonomicznego, aktywności społecznej, (jak) i pod względem świadczonej im pomocy i opieki - zaznaczyła. Minister wskazała też, że trzecim ważnym obszarem polityki społecznej jest praca. Zaznaczyła, że prawa pracownicze zostały już dość szeroko unormowane w ustawie zasadniczej. Dodała jednak, że rynek pracy dynamicznie się zmienia.

- Żyjemy w dobie technologii cyfrowych i informatycznych, które zmieniają sposób świadczenia pracy. Formy świadczenia pracy, elastyczne formy zatrudnienia, praca na odległość i zanikanie zawodów, mają wpływ na kształtowanie się relacji pracownika i pracodawcy - zaznaczyła Rafalska.

Polacy chcą gwarancji

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha wskazał, iż z konsultacji społecznych - których celem było określenie kierunków zmian w ustawie zasadniczej - wynika, że Polacy chcą urealnienia gwarancji w zakresie polityki społecznej i "chcieliby podmiotowych praw publicznych wyrażonych w konstytucji". - (Polacy) oczekują, żeby te prawa były skonkretyzowane, żeby były sformułowane w taki sposób, żeby dawały ewentualnie możliwości dochodzenia tych praw przed sądem - mówił Mucha. Zaznaczył, że obecna konstytucja w kwestii polityki społecznej, odsyła do rozwiązań ustawowych, co powoduje, że "obywatele mają poczucie niedosytu". - Pytanie, które jest zadawane w toku debat regionalnych: czy możemy na poziomie konstytucyjnym tak sformułować przepisy, żeby zachować priorytet dla tego rodzaju programów społecznych, jak 500 plus. Wydaje mi się, że jest możliwe, żebyśmy w ten sposób przepisy konstytucji sformułowali - powiedział Mucha. Mucha poinformował, że kolejna debata konsultacyjna dotycząca zmian w konstytucji odbędzie się w kwietniu również w Pałacu Prezydenckim i będzie dotyczyła gospodarki. Z kolei pod koniec kwietnia zostanie zorganizowana "duża konwencja konstytucyjna" z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządów, ekspertów, a także rządu. - Dzisiaj jest wspólnie o polityce społecznej, w kwietniu będzie wspólnie o gospodarce. A pod koniec kwietnia, i już bardzo serdecznie państwa na to spotkanie zapraszam, będziemy organizować w Warszawie dużą konwencję konstytucyjną, na którą będziemy chcieli zaprosić przedstawicieli organizacji pozarządowych, ekspertów, będziemy chcieli organizować panele. Również panią minister (Elżbietę Rafalską) już na to spotkanie zapraszam, na którym będziemy chcieli rozmawiać z przedstawicielami strony społecznej, jednostek samorządu terytorialnego - powiedział Mucha. Zaznaczył, że debata konstytucyjna "cały czas jest w toku". - Jestem przekonany, że ona w tym roku będzie podsumowana dyskusją, ale nie tylko dyskusją, tylko głosowaniem powszechnym w referendum konsultacyjnym, gdzie będziemy mieli tę trudność wybrania tych kilku najbardziej istotnych pytań, które chcemy narodowi zadać - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta. Prezydent Andrzej Duda ogłosił swoją inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji podczas ubiegłorocznych uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Chciałby, aby odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r. albo trwało dwa dni - 10 i 11 listopada. Pierwszym etapem kampanii społeczno-informacyjnej w tej sprawie są organizowane od zeszłego roku otwarte spotkania w regionach z udziałem ekspertów w zakresie prawa konstytucyjnego.

Autor: ps//dap / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Główne ryzyko inflacji jest za nami - ocenił w wywiadzie dla telewizji CNBC minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, Polska "to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie".

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Źródło:
PAP

Senat zdecydował o przyjęciu bez poprawek ustawy o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy trafią teraz do prezydenta.

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

Jesteśmy otwarci na opóźnienie o rok wdrożenia systemu kaucyjnego w przypadku opakowań po mleku. Wejście w życie byłoby od 2026 roku - poinformowała w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma jeszcze ostatecznej wartości projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale może to być około 150 miliardów złotych - powiedział podczas konferencji Europower Jan Chadam, prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Źródło:
PAP

W czwartek do rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek szefowej resortu rodziny i pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS. Derdziuk stał na czele tej instytucji w latach 2009-2015.

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Źródło:
PAP

Usłyszałam, jak wiele osób uraziłam faktem, że śmiałam przyjechać w kryzysowej sytuacji z dzieckiem do Sejmu - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak dodaje, tylko 66 procent matek dzieci w wieku do sześciu lat jest aktywnych zawodowo. - Liczę, że za sprawą programu Aktywny rodzic podniesiemy aktywność zawodową kobiet o co najmniej 10 punktów procentowych - wyjaśnia.

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Źródło:
tvn24.pl

General Electric (GE) Power szykuje się do przeprowadzenia zwolnień grupowych w odlewni stali w Elblągu. Powodem - jak wynika ze zgłoszenia wysłanego do powiatowego urzędu pracy - jest postanowienie o zakończeniu działalności zakładu, który funkcjonował od 1948 roku.

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa określana jako Polski Ład wprowadziła chaos w systemie fiskalnym i wywołała niepokój wśród podatników, a niektóre zmiany wprowadzono nierzetelnie - oceniła Najwyższa Izba Kontroli.

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Źródło:
PAP

Poczta Polska ma radykalnie zredukować zatrudnienie i ograniczyć liczbę otwartych okienek i czas pracy urzędów - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita". Przedstawiciele spółki tłumaczą, że wszystko przez "niezwykle trudną sytuację finansową".

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Źródło:
PAP

Zdolność sfinansowania zakupu własnego mieszkania z przeciętnej pensji jest niższa niż przed wybuchem pandemii COVID-19 - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej.

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Źródło:
PAP

Rząd PiS obiecał 3,5 miliarda złotych z Krajowego Planu Odbudowy na budowę fabryki Izery - donosi Business Insider. W tej sprawie miała być podpisana umowa ze spółką Electromobility Poland.

Rząd PiS obiecał miliardy na Izerę

Rząd PiS obiecał miliardy na Izerę

Źródło:
tvn24.pl

Najwyższa Izba Kontroli podejmuje działania kontrolne w Orlenie - potwierdził redakcji biznesowej tvn24.pl rzecznik prasowy Najwyższej Izby Kontroli (NIK) Marcin Marjański. Mają one dotyczyć bezpieczeństwa paliwowego.

Kontrolerzy NIK weszli do Orlenu

Kontrolerzy NIK weszli do Orlenu

Źródło:
tvn24.pl, Radio Zet

Pracownicy likwidowanego zakładu Levi Strauss w Płocku wysłali do zarządu tej spółki z siedzibą w USA pismo, w którym podkreślili, że oczekują wnikliwego przeanalizowania wszystkich możliwych wariantów wsparcia dla zwalnianych pracowników, w tym głównie sprawiedliwych odpraw.

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. "Szczególnie bolesna wiadomość"

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. "Szczególnie bolesna wiadomość"

Źródło:
PAP

Przed dymisją zarządowi Polskiej Fundacji Narodowej zmieniono umowy, gwarantując im gigantyczne odprawy – poinformowała w czwartek "Rzeczpospolita". Do korekty umów miało dojść w związku ze zmianą władzy w Polsce. Byli członkowie zarządu PFN odmówili rozmowy na ten temat.

Media: Zmiana umów w ostatniej chwili. "Gigantyczne odprawy" dla zarządu

Media: Zmiana umów w ostatniej chwili. "Gigantyczne odprawy" dla zarządu

Źródło:
PAP

Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

Minimalny podatek dla superbogaczy. Inicjatywa dwóch państw

Minimalny podatek dla superbogaczy. Inicjatywa dwóch państw

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok, a wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - poinformował wiceminister finansów Jurand Drop.

Wakacje od rat. "Nie przewidujemy przedłużania tej formy wsparcia"

Wakacje od rat. "Nie przewidujemy przedłużania tej formy wsparcia"

Źródło:
PAP

W tym roku na majówkę Polacy najchętniej wybierają kraje Europy Południowej. Najpopularniejsze kierunki turystyczne to Włochy, Hiszpania i Grecja - wynika z danych firmy Ryanair. 

Najpopularniejsze kierunki na majówkę

Najpopularniejsze kierunki na majówkę

Źródło:
PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o zmianach w Prawie spadkowym, nad którymi obecnie trwają prace w resorcie. Chodzi o między innymi o przesłanki sporządzenia testamentu ustnego, uregulowanie testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenie katalogu osób, które nie mogą być świadkami testamentu.

Rewolucja w testamentach. Ministerstwo zabiera głos

Rewolucja w testamentach. Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP

W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 miliarda złotych tak zwanego podatku od plastiku (plastic tax) obowiązującego na terenie Unii Europejskiej od 2021 roku. To szacunki resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceministra Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu w 2023 roku zapłacono 2 miliardy złotych.

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rezygnacji z obligatoryjnej konfiskaty samochodu prowadzonego przez osobę będącą pod wpływem alkoholu. Projekt nowelizacji przepisów w tej sprawie został opublikowany na rządowych stronach.

Zmiany w sprawie konfiskaty auta. Jest projekt

Zmiany w sprawie konfiskaty auta. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w 2023 roku skorzystało w Polsce 4,8 miliona osób - wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. Wydano na nie 1,7 miliarda złotych - to o 33 procent więcej niż rok wcześniej.

Duży wzrost wydatków na prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Duży wzrost wydatków na prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Źródło:
PAP

Rząd podpisał umowę wykonawczą z polską firmą WB Electronics na dostawę dronów FlyEye dla Wojska Polskiego. - Jest ona wypełnieniem umowy ramowej, która obejmuje w sumie 400 zestawów, czyli 1600 dronów - powiedział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Na razie wojsko otrzyma siedem zestawów, w skład których wchodzi 28 dronów.

Drony dla polskiego wojska. Podpisano umowę

Drony dla polskiego wojska. Podpisano umowę

Źródło:
tvn24.pl

Ryszard Janta został powołany przez radę nadzorczą Jastrzębskiej Spółki Węglowej na stanowisko prezesa zarządu - podała spółka w komunikacie. JSW podała, że Ryszard Janta to menadżer z doświadczeniem zawodowym w branży produkcyjnej. Swoją funkcję ma objąć 30 kwietnia.

Nowy prezes górniczej spółki

Nowy prezes górniczej spółki

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, wniosek o 800 plus należy złożyć do końca kwietnia. ZUS poinformował, że pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu. Od lutego rodzice złożyli blisko 3 miliony wniosków, które objęły 4,6 miliona dzieci.

ZUS przypomina o ważnym terminie

ZUS przypomina o ważnym terminie

Źródło:
PAP