"Polska potrzebuje odbudowy przemysłu"

Z kraju

PAP | Tomasz GzellWśród najważniejszych zadań władzy Andrzej Duda wymienił m.in. walkę o interesy polskich rolników, w tym o wyrównanie dopłat bezpośrednich w UE

Zdaniem kandydata PiS na prezydenta Andrzeja Dudy Polska potrzebuje odbudowy przemysłu i to jest jedno z najważniejszych zadań władzy - mówił w sobotę w Strachocinie na Podkarpaciu. Zaapelował do mieszkańców o poparcie w najbliższych wyborach.

- Dzisiaj Polska potrzebuje reindustrializacji, odbudowy przemysłu, także korzystając z funduszy europejskich, o które dla Polski trzeba walczyć. (…) Dziś trzeba twardo walczyć, aby dawały one możliwość także naprawy polskiej gospodarki, naprawy polskiego przemysłu i budowania jego nowych, innowacyjnych gałęzi - mówił Duda.

Odwaga i rozwaga

W jego opinii te zadania, wymagają odważnej i rozważnej polityki, „realizowanej nie w ramach płynięcia w głównym nurcie, tylko w ramach tworzenia swojego, polskiego nurtu w polityce europejskiej”. Wśród najważniejszych zadań władzy wymienił też walkę o interesy polskich rolników, w tym o wyrównanie dopłat bezpośrednich w UE, o adekwatne dla nich rekompensaty np. w sytuacjach takich jak rosyjskie embargo. Podkreślał także konieczność obrony polskiej ziemi, żeby nie została wyprzedana cudzoziemcom, w których rękach powstaną olbrzymie gospodarstwa rolne, z którymi polskie gospodarstwa nie będą w stanie konkurować. - Żeby polska ziemia pozostała w polskich rękach, jako problem strategiczny z punktu widzenia państwa. A czy jeszcze będzie naszym państwem państwo, w którym my nie będziemy właścicielami naszej ziemi. Pytanie jest chyba retoryczne - mówił Duda.

Polska gospodarka

Podkreślił, że należy przywrócić polskiemu społeczeństwu wiarę w polskie państwo, i uczciwe i rzetelne zamiary władzy. Dlatego, jak zauważył "jeżeli dzisiaj Polska potrzebuje jakiejś zmiany, to potrzebuje zmiany władzy". - Przede wszystkim, żeby można było tą wiarę w społeczeństwie zacząć przywracać, żeby można było zacząć przywracać to powszechne poczucie wzajemnej więzi, żeby można było budować taką Polskę, do której wrócą młodzi ludzie, czyli żeby można było zacząć Polskę naprawiać - podkreślił kandydat PiS. W jego opinii chodzi głównie o naprawę Polski pod względem gospodarczym, żeby funkcjonował w niej zrównoważony rozwój, ale także pod tym względem, żeby w Polsce wróciła sprawiedliwość. W czasie swojego wystąpienia podkreślał, że społeczeństwo ma prawo oczekiwać sprawiedliwości prawnej, socjalnej i regionalnej.

Polska regionalna

Podkreślał konieczność wspierania tych regionów kraju, które są w najtrudniejszej sytuacji oraz wspierania samorządów, przedsiębiorców, w tych regionach, gdzie żyje się najtrudniej, i gdzie bezrobocie jest najwyższe. - To jest dzisiaj wielkie zadanie władzy, ale ono wymaga mądrej i uczciwej polityki. Polityki rozumianej jako rozsądna troska o dobro wspólne, pojmowane, nie jako dobro jakiejś grupy, elity, jakiejś grupki biznesowej czy jakiejś grupki partyjnej i rodzinnej. To dobro wspólne, pojmowane jako dobro wspólne polskiego społeczeństwa, polskiego narodu jako całości - mówił Duda. Podkreślał, że zadaniem władz, zarówno wewnątrz kraju, jak i na arenie międzynarodowej jest w "pierwszej kolejności realizować polskie interesy". Jego zdaniem w kraju oznacza to dbałość m.in. o rodzimych przedsiębiorców. - To polskie firmy powinny wygrywać u nas największe przetargi, to polskie firmy dające zatrudnienie naszym rodakom powinny mieć preferencje, niezależnie od tego, co kto na ten temat sądzi i niezależnie od tego, co nam się mówi na zewnątrz. Polskie firmy powinny być wspierane, jeżeli są ważne dla polskiej gospodarki. Nawet wtedy, kiedy oznacza to niedozwoloną pomoc publiczną, która będzie kwestionowana przez Komisje Europejską - zaznaczył.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP | Tomasz Gzell