Prezydent Duda odpowiada na pytania internautów: młodym ludziom można pomóc wspierając przedsiębiorców

Z kraju

Fakty TVN06.08.2015 | Czy Andrzej Duda będzie prezydentem politycznej zgody?

Wsparcie dla przedsiębiorców, bo to oni tworzą miejsca pracy, nowe rozwiązania podatkowe i zmiany w systemie emerytalnym - takie rozwiązania dla młodych, którzy obawiają się o emerytury, proponował prezydent Andrzej Duda odpowiadając na pytania internautów na Facebooku.

Andrzeja Dudę, który w czwartek objął urząd prezydenta, podczas transmisji na żywo pytano m.in. o to, co ma do zaproponowania młodym, którzy obawiają się o swoje przyszłe emerytury. - Zadanie jest bardzo wielkie. To kwestia poprawy w Polsce warunków życia. (...) To jest kwestia tworzenia miejsc pracy, wzrostu zamożności społeczeństwa, wzrostu wynagrodzeń, wszelkich świadczeń. To kwestia także pobudzenia polskiej gospodarki i wsparcia dla polskich przedsiębiorców, wsparcia przede wszystkim polegającego na tym, że da im się więcej wolności - mówił prezydent.

Wsparcie

Jego zdaniem potrzebne jest wsparcie dla przedsiębiorców, bo to oni tworzą miejsca pracy. - Trzeba dla nich wsparcia ze strony państwa, trzeba także programów, z których przedsiębiorcy będą mogli korzystać. Ci, którzy będą chcieli" - powiedział prezydent i wymienił kredyty preferencyjne dla przedsiębiorców na rozwój firm, na innowacyjność. "To także kwestia wprowadzania odpowiednich rozwiązań podatkowych jeśli chodzi o inwestycje, inwestycje innowacyjne, de facto tworzące nowe miejsca pracy. Tak, żeby można je było np. odliczać w tym samym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, w całości. Czy też, gdyby to były rzeczywiście inwestycje o charakterze absolutnie innowacyjnym, to nawet odliczać je w podwójnej wysokości - powiedział. Zdaniem Andrzeja Dudy takie działania przyczynią się do poprawy sytuacji gospodarczej w Polsce.

- Co mają powiedzieć ci młodzi ludzie, którzy często od lat pracują na umowach śmieciowych, którzy w zasadzie w ogóle nie mieli żadnego ubezpieczenia emerytalnego, nie były od nich odprowadzane składki. (...) Takich ludzi w Polsce jest wielu. (...)To nie jest kwestia tego, że można temu zaradzić od tak, pstryknięciem palcami. To jest kwestia pewnej długotrwałej zmiany, która musi nastąpić w sposób ewolucyjny - uważa prezydent.

Powstanie Rada

Przypomniał, że już wcześniej zadeklarował powołanie Narodowej Rady Rozwoju, która będzie pracować nad problematyką pobudzenia polskiego rozwoju gospodarczego. - To jest kwestia także opracowania strategii gospodarczej. (...) Liczę na to, że będzie w tym zakresie możliwa dobra, konstruktywna współpraca z rządem. Konstytucja mówi o współdziałaniu władz, a więc także prezydenta, Rady Ministrów. Na to współdziałanie liczę. Na pewno z mojej strony jest wyciągnięta ręka. Pytanie tylko, czy ci, którzy rządzą, będą chcieli zmian, będą chcieli naprawy Rzeczpospolitej takiej, jakiej dzisiaj potrzebuje polskie społeczeństwo - powiedział.

Dodał, że chce podjąć dyskusję na temat zmian w systemie emertytalnym. - Być może powinien on zostać dość radykalnie przebudowany, przemodelowany. Chciałbym o tym porozmawiać z ekspertami, usłyszeć, jakie są propozycje, możliwości - powiedział. Dodał, że nie da się jednak zmienić niczego z dnia na dzień, ale jest to proces długofalowy.

Autor: /gry / Źródło: PAP