Na stacjach paliw kolejny tydzień podwyżek

Z kraju

TVN24 BiSRezerwy ropy "napompowane do rekordowych poziomów". Trwa bezlitosna walka o rynek

Zgodnie z oczekiwaniami drugi tydzień listopada przyniósł kontynuację podwyżek cen paliw na stacjach - informuje BM Reflex. Ich skala była jednak zdecydowanie niższa niż przed tygodniem.

Aktualne średnie ceny paliw na stacjach w czwartek są wyższe niż przed tygodniem i wynoszą odpowiednio: benzyna bezołowiowa 95 – 4,45 zł (+3 gr/l), benzyna bezołowiowa 98 – 4,77 zł (+3 gr/l), olej napędowy – 4,37 zł (+4 gr/l), LPG – 2,09 zł (+4 gr/l).

Średnie ceny detaliczne paliw na terenie poszczególnych województwBM Reflex

Zapasy rosną

Koniec tego tygodnia na rynku hurtowym przynosi z kolei obniżki cen paliw. To konsekwencja spadku cen ropy naftowej w tym tygodniu o blisko 6 proc. W czwartek Departament Energii w USA (DoE) opublikował oficjalny raport o zapasach paliw w ubiegłym tygodniu. I tak zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 4,22 mln baryłek do 487 mln baryłek, to mniej niż podał wcześniej API, ale więcej niż oczekiwali analitycy. Oceniali oni, że w ubiegłym tygodniu zapasy ropy w USA wzrosną o 1,3 mln baryłek. Zapasy destylatów, w tym oleju opałowego, wzrosły o 0,35 mln baryłek, natomiast zapasy benzyny spadły w tym czasie o 2,1 mln baryłek - czytamy w komunikacie BM Reflex. Ponadto według najnowszych prognoz Amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej tempo wzrostu światowej konsumpcji paliw w tym i przyszłym roku ukształtuje się na średniorocznym poziomie około 1,4 mln bbl/d. O ile w tym roku produkcja ropy w krajach poza OPEC zwiększy się o 1,1 mln bbl/d, tak w roku 2016 oczekiwany jest jej spadek o 0,3 mln bbl/d. Tym samym będzie to pierwszy średnioroczny spadek produkcji ropy w krajach poza OPEC od 2008 roku.

Jakie prognozy?

Dotychczasowe obniżki cen na rynku hurtowym nie wyglądają na razie szczególnie spektakularnie na tle wcześniejszych wzrostów, niemniej będą stanowiły istotną barierę dla dalszych podwyżek na stacjach. Spodziewamy że w przyszłym tygodniu średnie ceny benzyny i oleju napędowego na stacjach mogą nieznacznie spadać, a w przypadku autogazu podwyżki powinny wyhamować - czytamy w komunikacie.

Państwa, które cierpią najmocniej na taniejącej ropie naftowej:

Ropa naftowa tanieje. Jakie państwa cierpią najmocniej?TVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Raporty: