Drastyczne zdjęcia zniechęcą cię do palenia. Polska ma rok na dostosowanie się

Z kraju


Komisja Europejska drastycznymi zdjęciami chce pobudzić do myślenia i skłonić do porzucenia szkodliwego nałogu. Na zdjęciach widzimy np. plującą krwią kobietę, wyniszczone płuca, czy jamę ustną palacza. Komisja opublikowała katalog fotografii, które już w przyszłym roku pojawią się na opakowaniach papierosów także w Polsce.

Europejscy urzędnicy w specjalnej dyrektywie opublikowali katalog obrazków z wstrząsającymi zdjęciami. Znajdują się w nim trzy zestawy, a w każdym 14 drastycznych zdjęć. Widzimy na nich np. rany po operacji płuca, czy amputacji nogi. Są też zdjęcia dzieci i noworodków, które cierpią z powodu palących dorosłych.

Napis i zdjęcia

Każdej fotografii towarzyszy opis, który tłumaczy dlaczego dany obraz został tam umieszczony. I tak przy zdjęciu wyniszczonej jamy ustnej czytamy, że “palenie niszczy zęby i dziąsła”, a przy obrazku noworodka “paleniem możesz zabić swoje nienarodzone dziecko”.

Komisja Europejska przekonuje, że zdjęcia muszą wywoływać silne emocje, aby skłonić uzależnione od tytoniu osoby do refleksji, a w efekcie być może do rzucenia szkodliwego dla zdrowia i życia nałogu.

Do końca tego roku Polska musi wybrać z katalogu zdjęcia, które od 20 maja 2016 roku znajdą się na każdej paczce papierosów. Co ciekawe zajmą aż 65 proc. powierzchni opakowania, zatem będą doskonale widoczne.

Co jeszcze?

Zgodnie z dyrektywą od 2016 r. mają być zakazane papierosy z dodatkami smakowymi. Wyjątkiem objęto papierosy mentolowe, dla których wprowadzony zostanie 4-letni okres przejściowy. To oznacza, że zakaz wejdzie w życie dopiero latem 2020 r.

Statystyki

Według szacunków każdego roku palenie tytoniu zabija 6 mln osób na świecie, w tym 700 tys. w Europie. Zażywanie tytoniu jest najczęstszą przyczyną problemów zdrowotnych na starym kontynencie. Szacuje się, że aż 13 mln osób w UE cierpi na choroby wywołane paleniem.

Autor: msz/ / Źródło: tvn24bis.pl, PAP