TVN24 Biznes | Z kraju

Od przyszłego roku zmiany w dowodach osobistych. Zapowiedź rządu

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP
Okoński o e-dowodach
Okoński o e-dowodach
wideo 2/2
Okoński o e-dowodach (materiał archiwalny)

Informacja o odciskach palców oraz podpis posiadacza - takie elementy mają pojawić się w e-dowodach osobistych. Tak wynika z informacji zaprezentowanych przez przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i Ministerstwa Cyfryzacji. Zmiany miałyby wejść w życie w przyszłym roku.

Jak mówił w środę wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker, zmiany, nad którymi pracują wspólnie oba resorty, wynikają z konieczności wdrożenia prawa unijnego. Prawo to wymaga pobrania odcisków palców od osób, które będą miały wyrabiany dowód osobisty.

W ramach zmian planowana jest także poprawa zabezpieczeń wydawania dowodów i obiegu dowodów w całej Unii Europejskiej. Dane biometryczne w nowych dowodach będą mogły być odczytane we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

E-dowody osobiste

Szefernaker zaznaczył, że w związku ze zmianami nie będzie już możliwie - jak do tej pory - zdalne składanie wniosków o wydanie dowodu. Według MSWiA, zmiany te sprawią również, że dla osób, od których czasowo nie można pobrać odcisku któregokolwiek palca, będzie wydawany dowód ważny do 12 miesięcy.

Jeśli chodzi o dowody dla niepełnoletnich, to w Polsce nie będą pobierane odciski palców u dzieci do 12. roku życia, a wydawane im dowody będą ważne przez 5 lat.

Zawartość warstwy graficznej nowych dowodów ma być zgodna z wymaganiami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, w związku z czym na dowody osobiste wróci podpis posiadacza.

W wypadku osób, które nie mogą przyjść do urzędu, dowody będą wydawane przez mobilną obsługę.

Termin wejścia w życie

Jak mówił Szefernaker, celem jest, by ustawa mogła zostać przyjęta przez parlament na przełomie tego i przyszłego roku, a wejść w życie do 2 sierpnia 2021 roku. Wymiana dowodów ma nastąpić sukcesywnie.

Według przedstawicieli MC i MSWiA sprzęt niezbędny do tej operacji zostanie zapewniony przez rząd i samorządy nie poniosą dodatkowych kosztów z tego tytułu.

PAP/Małgorzata Latos

Wydawanie dowodów z warstwą elektroniczną rozpoczęło się w marcu 2019 roku i ma się zakończyć w roku 2029. Dotychczasowe dowody osobiste zachowują ważność do upływu określonych w nich terminów.

E-dowody mają usprawnić komunikację obywateli z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. Pozwalają m.in. na to, by każdy dokument elektroniczny wysyłany do urzędu, np. wniosek o odpis aktu stanu cywilnego, zgłoszenie zameldowania, sygnować podpisem elektronicznym.

W warstwie elektronicznej dowodu są dane posiadacza, w tym fotografia zapisana w wersji elektronicznej jako zdjęcie biometryczne (aplikacja ICAO).

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Pozostałe wiadomości