Nowe dowody osobiste. Wiemy, od kiedy będą wydawane

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Cieszyński o nowych dowodach osobistych (wypowiedź z września 2021 roku)
Cieszyński o nowych dowodach osobistych (wypowiedź z września 2021 roku)TVN24
wideo 2/3
TVN24Cieszyński o nowych dowodach osobistych

Nowe dowody osobiste dostały zielone światło. Od poniedziałku 8 listopada Polacy będą mogli składać wnioski o dowody osobiste z drugą cechą biometryczną - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jak powiedział, we wszystkich gminach są już nowe czytniki linii papilarnych.

Nowe dowody osobiste - z odciskami palców i podpisem posiadacza - początkowo miały być wydawane od 2 sierpnia. Zmiany musiały jednak zostać przesunięte po tym, jak rząd zrezygnował z zakupu skanerów linii papilarnych, które w ocenie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie spełniały wymogów bezpieczeństwa. W efekcie trzeba było wyłonić nowego dostawcę sprzętu. Postępowanie w tej sprawie już się zakończyło.

- Dzięki temu, że udało się szybko i sprawnie przeprowadzić postępowanie zakupowe, dzisiaj już we wszystkich gminach w całej Polsce są nowe czytniki, czytniki, które spełniają wszystkie normy, przeszły gruntowne testy bezpieczeństwa, także takie testy w urzędach, podczas których pracownicy samorządowi sprawdzają, jak działa nowy system. Tak żebyśmy mieli pewność, że wszystko jest w porządku - mówił Janusz Cieszyński, pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa.

W związku z tym - jak dodał - "termin wdrożenia dowodów osobistych nową, drugą warstwą biometryczną to będzie 7 listopada tego roku". - To jest niedziela, czyli tak naprawdę od poniedziałku (8 listopada - red.) w urzędach ruszą już te nowe dowody - wskazał Cieszyński.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Dowody osobiste - zmiany

Po zmianach do e-dowodów (dowodów z warstwą elektroniczną) wprowadzona zostanie druga cecha biometryczna, czyli dwa odciski palców w formatach cyfrowych. Pierwsza cecha, którą zawierają e-dowody wydawane od marca 2019 roku, to wizerunek twarzy.

Do warstwy graficznej dowodów powróci zaś podpis posiadacza. Pojawi się też oznaczenie państwa członkowskiego na tle flagi Unii Europejskiej. Zarówno odciski palców, jak i podpis znajdą się w dowodach osób powyżej 12. roku życia, z wyłączeniem osób, w przypadku których pobranie odcisków lub złożenie podpisu jest niemożliwe.

Wprowadzenie do dowodów odcisków palców powoduje, że nie można wnioskować o taki dokument przez internet. Taka możliwość zniknęła 27 lipca. Usługa ta będzie dostępna w przypadku dzieci poniżej 12. roku życia, ale dopiero z dniem wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających wydawanie dowodu osobistego zawierającego odciski palców. Osoby, które faktycznie nie mogą udać się do urzędu gminy, będą mogły skorzystać z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników, umożliwiającej pobranie odcisków palców poza urzędem. Takie stacje mają się znaleźć w każdym powiecie.

Dowody osobiste - okres ważności

Nowe dowody, tak jak te wydawane od 2019 roku, co do zasady ważne będą 5 lub 10 lat. Pięcioletni okres ważności będą miały dowody dzieci poniżej 12. roku życia. Z kolei dowody osobiste osób, od których pobranie odcisków palców będzie chwilowo niemożliwe, będą ważne przez 12 miesięcy. Wyjątkiem, związanym również z pilną nowelizacją przepisów, jest termin ważności dowodów osób powyżej 12. roku życia wydawanych od 2 sierpnia do dnia wdrożenia nowych dowodów. Te dokumenty będą ważne nie dłużej niż do 3 sierpnia 2031 roku.

Zmiany w dowodach osobistych nie powodują konieczności wymiany tych już posiadanych. Dokumenty będą ważne przez okres, na jaki zostały wydane.

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: CPD MSWiA

Pozostałe wiadomości