Reportaże w weekend w TVN24 BiS

Z kraju

sxc.huRio de Janeiro jest miastem pełnym kontrastów

W najbliższy weekend na antenie TVN24 BiS kolejne ciekawe reportaże.

DOKUMENTY W TVN24 BIS

SOBOTA, 14.05

08.00 Podróże z Pasją: Wybrzeże Coffs 09.00 Architektura przyszłości

Zmiany klimatyczne niosą poważne konsekwencje. Bilans szkód spowodowanych ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi rośnie. Naprawy po huraganie Katrina kosztowały łącznie 80 mld dolarów, a tajfun Haiyan zabił ponad 5000 osób. Okazuje się, że najwięcej spośród nich zginęło w swoich własnych domach. Rodzi się zatem pytanie: czy nasza architektura wciąż spełnia swój rzeczywisty cel? Czy ochroni nas przed zimnem, ciepłem, burzami? Architekci i inżynierowie od dawna biorą udział w dyskusji i zastanawiają się, jak powinny wyglądać budynki przyszłości. 13.00 Ukryty wszechświat - cz.2 (premiera)

25 lat temu NASA uruchomiła jeden z najbardziej ambitnych eksperymentów w historii astronomii: teleskop Hubble'a. Film opowiada niezwykłą historię narządzenia, które na zawsze zmieniło nasze rozumienie wszechświata. 17.00 Ewa Ewart poleca: Brazylia. Narodziny potęgi

Brazylijski cud gospodarczy pozwolił 40 milionom osób uciec ze szponów skrajnego ubóstwa. Ale Brazylijczycy oczekują jeszcze więcej: sprawniejszej władzy, lepszych szkół i dobrze działającego systemu transportowego. Film łączy analizę rozwoju Brazylii z historią życia prezydent Dilmy Rousseff. Polityk w czasie dyktatury wojskowej, była jedną z liderek ruchu partyzanckiego. Podobnie jak jej poprzednik - Lula da Silva, była za to więziona. 20.00 Ewa Ewart poleca: Dzieci millenium (premiera)

Film pokazuje życie najmłodszych w różnych zakątkach świata. Codzienność dzieci ulicy w rozdartym wojną Kongo, świat nieletnich pracujących w Kambodży, wreszcie nastoletnich mieszkańców w najbiedniejszych częściach USA. Poznamy ich nadzieje, marzenia oraz pomysły na to, jak poprawić swoją sytuację.

21.00 Ewa Ewart poleca. Skąd się biorą terrorystki Korzystają z wolności jaką daje Zachód, aby z nim walczyć. Nie zważają na prawo żadnego narodu - nawet tego, w którym żyją. Akceptują tylko szariat, otwarcie popierając Państwo Islamskie.

NIEDZIELA, 8.05

7.20 Podróże z Pasją: Wyspy Cooka

Z Nowej Kaledonii, przez Wyspy Cooka, aż do dżungli Papui. Niezwykła podróż przez raje Pacyfiku.

8.30 Inwazja dronów

Amazon planuje dostarczać swoje przesyłki z użyciem dronów. W Dolinie Krzemowej inżynierowie zastanawiają się, jak używać ich do dostarczania leku tam, gdzie nie ma dróg. Natomiast rolnicy w Japonii za ich pomocą spryskują 90 proc. upraw soi. Dziś, przy stosunkowo małym koszcie, każdy może kupić własny zdalnie strowany statek powietrzny.

9.30 Altruistyczna rewolucja

Autorzy filmu przekonują, że "zaraza" empatii i bycia miłym jest w stanie rozprzestrzenić się jak biologiczny wirus. Wskazują na zależność pomiędzy tym, jak traktujemy siebie nawzajem – a kondycją społeczeństwa. Udowadniają, że dbanie o innych jest w ludzkiej naturze. Naukowcy doszli do takich wniosków testując zachowania dzieci, oraz obserwując funkcje mózgu podczas odczuwania różnych emocji. Okazuje się że dla naszego mózgu widzieć cierpienie i odczuwać cierpienie – to niemalże jedno i to samo. 11.00 Dyskretny urok Hawany

Hawana, stolica Kuby, jest wyjątkowym miastem. Od konkwistadorów do rewolucjonistów, spotykamy się na skrzyżowaniu kultur amerykańskich i afrykańskich. Jej historia przenika się również z dziejami wielkich gwiazd filmowych z hollywoodzkich złotych lat. Każda wizyta w tym mieście jest niezapomnianą podróżą w otoczeniu amerykańskich klasycznych samochodów i architektonicznych cudów z lat 30-tych. 17.25 Stadion Maracana

Zbudowana na Mistrzostwa Świata w 1950 r. Maracana miała być areną, na której Brazylia pokaże swoją świetność. Ale Canarinhos w finale mundialu przegrali 2-1 z Urugwajem, a kraj pogrążył się w głębokiej depresji. Maracana to coś więcej niż stadion - to święte miejsce, które skupia w sobie całą istotę Brazylii. To właśnie tutaj Pelé strzelił swoją tysiączną bramkę. Frank Sinatra, Ivete Sangalo i Madonna zagrali tu swoje megakoncerty, a papież Jan Paweł II spotkał się z ogromną rzeszą wiernych.

20.00 Uran: pogoń za czystą energią - cz.1

Dziennikarz i fizyk dr Derek Muller odkrywa tajemnice uranu - jednego z najbardziej kontrowersyjnych pierwiastków Ziemi.

21.00 Uran: pogoń za czystą energią - cz.2

22.00 Ewa Ewart poleca: Cartelland - cz. 1 (premiera)

Obraz nominowany do Oscara i nagród BAFTA 2016 za najlepszy film dokumentalny. W meksykańskim stanie Michoacan lekarz z małego miasteczka dr Jose Mireles - znany jako "El Doctor", prowadzi do powstania straży obywatelskiej zwanej „Autodefensas”. W ten sposób mieszkańcy chcą uchronić się przed działaniem kartelu narkotykowego, który siał spustoszenie w regionie od lat. Filmowiec Matthew Heineman pokazuje dramaty rodzin, śmierć oraz spustoszenie, jakie niesie za sobą narkobiznes. 23.15 Ewa Ewart poleca: Cartelland - cz. 2 (premiera)

Autor: red. / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu