TVN24 Biznes | Z kraju

Potwierdzenie zameldowania przez internet. Nowa e-usługa

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP
W moim mieszkaniu zameldowani są też moi rodzice na stałe przebywający poza Polską. Czy dostanę ich pakiety?
W moim mieszkaniu zameldowani są też moi rodzice na stałe przebywający poza Polską. Czy dostanę ich pakiety? TVN24
wideo 2/3
TVN24W moim mieszkaniu zameldowani są też moi rodzice na stałe przebywający poza Polską. Czy dostanę ich pakiety?

Dokument potwierdzający zameldowanie można od środy bezpłatnie pobrać przez internet - poinformował resort cyfryzacji. Do skorzystania z usługi potrzebny jest profil zaufany oraz komputer lub telefon z dostępem do sieci.

Ministerstwo zwróciło uwagę, że w nowych dowodach osobistych nie ma informacji zawierającej adres zameldowania. Ale wiele instytucji np. banki wymagają od nas takiej informacji. Dlatego trzeba ją formalnie potwierdzić odwiedzając urząd.

Od środy resort uruchomił usługę "pobierz dokument o zameldowaniu", dzięki której uzyskamy dokument potwierdzający zameldowanie. Aby skorzystać z z niej należy mieć profil zaufany, który można założyć np. przez bankowość elektroniczną.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Jak pobrać dokument?

Chcąc wygenerować dokument potwierdzający zameldowanie należy wejść na stronę www.gov.pl i wybrać tam e-usługę "Pobierz dokument o zameldowaniu", a następnie zalogować się profilem zaufanym. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie swoich danych, w tym aktualny adres lub adresy zameldowania (równocześnie możemy mieć jedno miejsce pobytu stałego i jedno miejsce pobytu czasowego).

Następnie należy wskazać rodzaj adresu (stały, czasowy lub ich brak), dla którego ma zostać wydany dokument i kliknąć "dalej". Ostatnim krokiem jest sprawdzenie skrzynki odbiorczej na koncie Mój GOV, w której powinien być dokument z informacją o zameldowaniu. Będzie on w formacie PDF; opatrzony dodatkowo elektroniczną pieczęcią Ministra Cyfryzacji.

Resort tłumaczy, że dokument powinien trafić do skrzynki niezwłocznie. W wyjątkowych sytuacjach może to zająć do 10 minut. Ministerstwo podkreśla, że nie należy go drukować. "Wydrukowana informacja nie będzie już dokumentem. Dokumentem jest tylko w pobranej wersji elektronicznej" - wyjaśniono.

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Rankomat

Pozostałe wiadomości