Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Zamknięte zostaną przedszkola i żłobkiTVN24
wideo 2/5
TVN24Zamknięte zostaną przedszkola i żłobki

Okres, na który przyznawany jest dodatkowy zasiłek opiekuńczy, został przedłożony do 11 kwietnia – wynika z opublikowanego w piątek rozporządzenia Rady Ministrów. Świadczenie będzie obowiązywać na dotychczasowych zasadach.

Okres, na jaki przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy, był kilkukrotnie przedłużany. Zgodnie z obowiązującym do tej pory rozporządzeniem rodzice mogli z niego korzystać do 28 marca.

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie o wydłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego o kolejne dwa tygodnie, czyli do 11 kwietnia.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Komu przysługuje?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie obowiązywał na dotychczasowych zasadach. Przysługuje on za okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego i inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19. Można się o niego starać również w razie ograniczonego otwarcia takich placówek.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.

Zamknięte żłobki i przedszkola

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w czwartek, że od soboty do 9 kwietnia obowiązywać będą zaostrzone zasady bezpieczeństwa. Zamknięte zostaną m.in. żłobki i przedszkola. Są jednak wyjątki – w placówkach tych będą mogły przebywać dzieci pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Uczniowie klas I-III szkół podstawowych, którzy 18 stycznia wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, od poniedziałku znów uczą się zdalnie. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych od 26 października uczą się zdalnie. Nauka stacjonarna wszystkich uczniów jest zawieszona do 11 kwietnia.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock