Pieniądze na dodatek węglowy na wyczerpaniu. Dane z województw

Autor:
jr/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Rzecznik ministerstwa klimatu o zmianach we wnioskach o dodatek węglowy
Rzecznik ministerstwa klimatu o zmianach we wnioskach o dodatek węglowy TVN24
wideo 2/5
TVN24Rzecznik ministerstwa klimatu o zmianach we wnioskach o dodatek węglowy

Gminy tylko z 11 województw zgłosiły już zapotrzebowanie na dodatek węglowy w kwocie ponad 10,7 miliarda złotych - wynika z danych uzyskanych przez TVN24 Biznes. Tymczasem na ten cel rząd przeznaczył 11,5 miliarda złotych. Zgodnie z przepisami, jeśli próg wykorzystania zaplanowanych na dodatek węglowy środków przekroczy 95 procent (10,9 miliarda złotych), wysokość wypłacanych dodatków węglowych podlega obniżeniu.

Od 17 sierpnia bieżącego roku ruszyło składanie wniosków o wypłatę jednorazowego dodatku węglowego w wysokości 3 tysięcy złotych. Ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 roku przewiduje, że dodatek węglowy przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 procent węgla kamiennego.

Od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku gmina ma 30 dni na wypłatę środków.

Czytaj też: Możliwe zmiany w dodatku węglowym. Gminy będą miały nowe narzędzia kontroli

Niższa kwota wydatków

Rząd zdecydował, że maksymalny limit na dodatki węglowe wynosi w 2022 roku 11,5 miliarda złotych. Wykorzystanie środków ma monitorować minister właściwy do spraw energii.

Ustawa przewiduje, że w przypadku, gdy wykorzystanie funduszy wyniesie więcej niż 95 procent zaplanowanych środków (10,9 mld zł), "wysokość wypłacanych dodatków węglowych podlega proporcjonalnemu obniżeniu tak, aby łączna wysokość wypłacanych dodatków była równa maksymalnemu limitowi środków finansowych przeznaczanych na przyznanie dodatków".

O kwotach, jakie mają być wypłacone, dowiadujemy się od wojewodów. To oni dostają informacje z gmin o istniejącym zapotrzebowaniu na podstawie złożonych przez mieszkańców wniosków. Z informacji przekazanych TVN24 Biznes przez 11 urzędów wojewódzkich wynika, że gminy zgłosiły do tej pory zapotrzebowanie na wypłatę dodatków węglowych na kwotę ponad 10,7 mld zł:

województwo małopolskie - 1,9 mld zł województwo dolnośląskie - 1,633 mld zł województwo wielkopolskie-  1,628 mld zł województwo mazowieckie - 1,4 mld zł województwo świętokrzyskie - 917 mln zł województwo lubelskie - 715 mln zł województwo kujawsko-pomorskie - 689 mln zł województwo podlaskie - 583 mln zł województwo lubuskie - 544 mln zł  województwo zachodniopomorskie - 423 mln zł województwo warmińsko-mazurskie - 322 mln zł Do momentu publikacji materiału nie uzyskaliśmy odpowiedzi z województw: śląskiego, pomorskiego, opolskiego, łódzkiego i podkarpackiego.

Uszczelnianie przepisów

W Sejmie, podczas prac nad ustawą o dodatkach do innych źródeł ciepła, wprowadzono poprawkę mówiącą, że jeden dodatek energetyczny bądź węglowy ma być wypłacany na "jeden adres". Ma to przeciwdziałać celowemu lub sztucznemu dzieleniu gospodarstw domowych, aby otrzymać więcej dodatków. O takich praktykach - w przypadku dodatku węglowego - informowały wcześniej samorządy. Informowano także o licznych wnioskach o aktualizację danych w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, tak aby otrzymać świadczenie.

Inna poprawka przewiduje, że informacje zamieszczone we wniosku o wypłatę dodatku składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. W przypadku dodatku węglowego nowelizacja przewiduje, że jego wypłata ma nastąpić w dwa miesiące od złożenia wniosku, ale nie później niż do 30 grudnia 2022 r.

Ustawa - po poprawkach Senatu - wróciła do Sejmu, który ma zająć się nią na posiedzeniu zaplanowanym na 14, 15 i 16 września.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości