TVN24 Biznes | Z kraju

1400 złotych dla bezrobotnych. Ostatni dzwonek, by otrzymać więcej pieniędzy

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Stopa bezrobocia w górę. Mateusz Walczak o nowych danych
Stopa bezrobocia w górę. Mateusz Walczak o nowych danychTVN24
wideo 2/5
TVN24Stopa bezrobocia w górę. Mateusz Walczak o nowych danych

Tylko do piątku bezrobotni mogą złożyć wniosek o dodatek solidarnościowy, który będzie uprawniał do otrzymania wsparcia także za lipiec - przypomniała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Świadczenie wynosi 1400 złotych miesięcznie.

Marlena Maląg podała, ze dotychczas wypłacone zostały świadczenia na łączną kwotę 166 milionów złotych. Jednocześnie przypomniała, że wciąż można składać wnioski o przyznanie tego dodatku. - Przysługuje on do 31 sierpnia tego roku i można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek - powiedziała.

Jak wyjaśniła, oznacza to, że składając wniosek do końca lipca, można otrzymać wsparcie także i za ten miesiąc.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Dodatek solidarnościowy

O nowe świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi po 15 marca 2020 roku pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub ich umowa o pracę na czas określony, po tym terminie, wygasła. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku.

By otrzymać dodatek solidarnościowy,,należy złożyć wniosek. Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie przez portal Platforma Usług Elektronicznych ZUS - wniosek EDS. Dokument musi być podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowód) lub profilem PUE. Termin składania wniosków upływa 31 sierpnia 2020 roku.

Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne również na portalu PUE ZUS w zakładce "Dokumenty i wiadomości" w skrzynce odbiorczej.

Świadczenie przysługuje również bezrobotnym, już zarejestrowanym w urzędzie pracy. W takiej sytuacji urząd pracy zawiesi dotychczas wypłacany zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium wypłacane na szkolenia oraz podnoszenie kwalifikacji. "Jeśli urząd pracy wypłaci Ci zasiłek dla bezrobotnych w miesiącu, od którego przysługuje Ci dodatek solidarnościowy, otrzymasz go w kwocie pomniejszonej o wypłacony już zasiłek" - wyjaśnił ZUS.

Ustawa przewiduje, że z dodatku solidarnościowego nie dokonuje się potrąceń i egzekucji. W zmianie do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidziane zostało zwolnienie kwoty dodatku solidarnościowego z podatku dochodowego.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości