TVN24 Biznes | Z kraju

Dodatek dla blisko 7 milionów gospodarstw. Projekt przesłany do komisji

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Minister Moskwa o dodatku osłonowym
Minister Moskwa o dodatku osłonowymTVN24
wideo 2/7
TVN24Minister Moskwa o dodatku osłonowym

Dodatek osłonowy ma trafić do części gospodarstw domowych w 2022 roku. Sejm w środę zdecydował o przesłaniu projektu ustawy o dodatku osłonowym do Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Opinie komisji do projektu mają być przedstawione jeszcze na trwającym posiedzeniu Sejmu. Chodzi o projekt ustawy o dodatku osłonowym. Do prezentowania stanowiska rządu w tej sprawie w toku prac parlamentarnych została upoważniona minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

PROJEKT USTAWY

Inflacja w Polsce. Dodatek osłonowy

Minister klimatu, odpowiadając na pytania posłów na temat projektu ustawy przypomniała, że stanowi on element pakietu antyinflacyjnego, który obejmuje także obniżkę VAT na gaz i energię elektryczną i ciepło systemowe, akcyzę na energię elektryczną i paliwa, a także redukcję opłaty emisyjnej i podatku od sprzedaży detalicznej. Dodała, że wartość całego pakietu to 10 mld zł.

Szefowa MKiŚ wyjaśniła, że dodatek osłonowy ma być wypłacany przez samorządy. Dodała także, że mechanizm dodatku osłonowego jest podobny do mechanizmu stosowanego przy dodatku energetycznym, z "którymi samorządy sobie dobrze radzą". Stwierdziła także, że rząd nie zdecydował się na wprowadzenie jednego wzoru wniosku, bo samorządy często wolą stosować własny wniosek. Moskwa stwierdziła, że samorządy mają doświadczenie przy obsłudze wniosków od osób zainteresowanych wsparciem.

- Samorządy potrafią liczyć dochody, weryfikować je i wypłacać środki na czas. Termin, od którego będzie zależeć możliwość złożenia wniosku, będzie zależeć od tempa dyskusji w tej izbie. Liczymy, że ustawa wejdzie jak najszybciej w życie i tuż po tym, jak zostanie ogłoszony wzór wniosku, zainteresowani będą mogli składać wnioski o dodatek - powiedziała minister klimatu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Dodatek osłonowy - kto otrzyma?

Z rządowych szacunków wynika, że dodatek osłonowy trafi do blisko 7 mln gospodarstw domowych w Polsce. "Projektowana ustawa ma na celu zapewnienie wsparcia dla dużej grupy ok. 6,84 mln gospodarstw domowych w Polsce, w tym również gospodarstw najuboższych energetycznie, w pokryciu części kosztów energii oraz w pokryciu powiązanych z nimi rosnących cen żywności" - czytamy w uzasadnieniu dołączonym do projektu.

Dodatek osłonowy ma być wypłacany dwa razy w roku - pierwsza rata do dnia 31 marca 2022 roku, a druga do 2 grudnia 2022 roku. Wzór formularza o wypłatę dodatku osłonowego będzie określany w drodze uchwały przez radę gminy.

Projekt przewiduje cztery stawki rocznego dodatku osłonowego:

- dla gospodarstwa domowego prowadzonego przez osobę samotną – 400 zł,

- dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób – 600 zł,

- dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób – 850 zł,

- dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób – 1150 zł.

Będzie jednak obowiązywało kryterium dochodowe. "Dodatek osłonowy przysługiwał będzie gospodarstwom domowym, które mają dochody nieprzekraczające 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym, bądź 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym" - czytamy w uzasadnieniu.

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości