Nowy dodatek ma otrzymać 800 tysięcy gospodarstw. Rusza składanie wniosków

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Anna Moskwa. Maksymalne ceny prądu i sprzedaż węgla
Anna Moskwa. Maksymalne ceny prądu i sprzedaż węglaTVN24
wideo 2/5
TVN24Anna Moskwa. Maksymalne ceny prądu i sprzedaż węgla

Dodatek elektryczny jest przeznaczony dla gospodarstw domowych zużywających prąd do ogrzewania, w tym korzystających z pomp ciepła. Wnioski można składać od 1 grudnia 2022 roku do 1 lutego 2023 roku - wskazuje resort klimatu i środowiska. Wcześniej rząd szacował, że z nowego świadczenia skorzysta około 800 tysięcy gospodarstw.

Dodatek w wysokości 1000 zł lub 1500 zł przysługuje gospodarstwom domowym zużywającym prąd do ogrzewania - będzie wypłacany do 31 marca 2023 r.

Dodatek elektryczny - dla kogo?

Jak przypomniało w czwartkowym komunikacie Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ), dodatek elektryczny to jednorazowe wsparcie finansowe dla odbiorców, dla których głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna.

Dodatek przyznawany jest na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

Dodatek elektryczny - warunki, gdzie wniosek

Zgodnie z ustawą, dodatek wynosi 1000 zł - dla gospodarstw domowych zużywających do 5 MWh rocznie; 1500 zł - dla gospodarstw domowych zużywających powyżej 5 MWh rocznie (warunkiem jest załączenie potwierdzenia przekroczenia 5 MWh wysokości rocznego zużycia za 2021 r.) - podał resort.

Wnioski można składać w gminach właściwych ze względu na miejsce zamieszkania, od 1 grudnia 2022 r. do 1 lutego 2023 r. Dodatek elektryczny wypłacany będzie do 31 marca 2023 r.

Dodatek przysługuje odbiorcy energii elektrycznej, którego głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna. "Warunkiem otrzymania dodatku jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do CEEB do 11 sierpnia 2022 r. Obowiązuje przy tym zasada: jeden adres zamieszkania, jeden dodatek elektryczny. Dodatek elektryczny przysługuje też gospodarstwom domowym posiadającym wyłącznie pompy ciepła, które są ich głównym źródłem ogrzewania" - podało ministerstwo.

Komu nie przysługuje dodatek elektryczny?

Jak zaznaczono, dodatek elektryczny nie przysługuje: - gospodarstwom domowym posiadającym mikroinstalacje PV, które ogrzewają się głównie energią elektryczną; - gospodarstwom domowym posiadającym pompy ciepła oraz mikroinstalacje FV; - gospodarstwom domowym objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego; - osobie w gospodarstwie domowym, objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku na inne źródła ciepła; - osobie w gospodarstwie domowym, na potrzeby którego zostało zakupione paliwo stałe, po cenie i od przedsiębiorcy, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości