Niższe wpływy z VAT. Wiceminister wyjaśnia

Z kraju

Bilans budżetu w okresie stydzeń - kwiecieńtvn24bis
wideo 2/7

Wyższe inwestycje są przyczyną większych zwrotów VAT - tłumaczył w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Filip Świtała, odnosząc się do pytania o spadek dochodów budżetu z VAT w pierwszych czterech miesiącach tego roku.

Kwestia dochodów budżetu z VAT pojawiła się w Sejmie przy okazji pierwszego czytania rządowego projektu nowelizacji ustawy o VAT, która ma m.in. prowadzić do dalszego uszczelnienia systemu.

Mniej z VAT

Janusz Cichoń z PO-KO pytał ministerstwo finansów o przyczyny spadku dochodów z VAT. Wskazał, że w pierwszych czterech miesiącach tego roku były one niższe o 0,8 proc. w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku, przy czym - jak zaznaczył - wzrost gospodarczy w tym czasie sięgnął 4,6-4,8 proc. Wiceminister finansów Filip Świtała poinformował, że patrząc na dochody z VAT w dłuższym okresie, od maja ub.r. do maja br., mamy około 4-proc. wzrost, co - jego zdaniem - jest mniej więcej zgodne ze wzrostem PKB. - Tak naprawdę podstawą do VAT-u nie jest wzrost PKB tylko konsumpcja, ponieważ VAT jest podatkiem konsumpcyjnym - tłumaczył Świtała. Zwrócił też uwagę na wzrost inwestycji.

- Inwestycje powodują wyższe zwroty VAT-u. Naturalnie rzecz biorąc to tendencja bardzo pozytywna, dlatego że widzimy, iż firmy inwestują. W dłuższym okresie będzie to powodować wzrost PKB, na którym nam wszystkim chyba zależy - wyjaśnił. - Informacje dotyczące spadku dochodów z VAT są mocno przesadzone - ocenił.

Deficyt budżetu państwa w mld złMinisterstwo Finansów

Uszczelnianie VAT

Przedstawiając projekt rządowego projektu nowelizacji ustawy o VAT w Sejmie Świtała mówił, że celem zmian jest wprowadzenie dodatkowych rozwiązań uszczelniających system VAT oraz podatku akcyzowego, a także doprecyzowanie już wprowadzonych w tym zakresie środków. Do zmian mających na celu uszczelnienie VAT zaliczono m.in. wyłączenie możliwości korzystania ze zwolnienia VAT przez niektórych podatników.

Chodzi o firmy handlujące w internecie niektórymi towarami wrażliwymi na oszustwa, np. kosmetykami, sprzętem elektronicznym i elektrycznym, RTV i AGD. Ze zwolnienia nie będą też korzystać podatnicy dokonujący sprzedaży hurtowej i detalicznej części do pojazdów samochodowych i motocykli oraz firmy świadczące usługi ściągania długów.

Projekt doprecyzowuje definicję paliw ciekłych, przewidziano także zmiany w opodatkowaniu akcyzą.

Autor: mp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sejm RP