Nad morzem powstanie sieć nowych dróg. Ekspresówki i część autostrady A6

[object Object]
Nowe drogi w systemie viaTOLLTVN Turbo
wideo 2/5

Blisko 300 kilometrów nowych dróg ma powstać na Pomorzu Zachodnim do 2023 roku - wynika z planów z szczecińskiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Za pięć lat powinna być gotowa między innymi cała trasa S3 od Świnoujścia do Szczecina i S6 od Goleniowa do Koszalina.

Rada Ministrów w połowie lipca tego roku przyjęła przedłożoną przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa aktualizację Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 roku).

Plany mówią o drodze ekspresowej S3 na całej długości od Świnoujścia do Szczecina, wraz z brakującymi fragmentami autostrady A6. Ponadto mają być budowane drogi ekspresowe S6 - od Goleniowa do Koszalina i S11 - od Koszalina do Boboli.

Plan zakłada budowę obwodnic: Wałcza, Szczecinka na S11, Przecławia i Warzymic na DK 13, a także drugiej jezdni obwodnicy Kobylanki na S10. Około 170 km spośród planowanych do 2023 roku dróg jest już w budowie, pozostałe odcinki są w przetargu lub w przygotowaniu - poinformował Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiej GDDKiA.

Drogi w budowie

W województwie budowane są drogi od Goleniowa do Koszalina wraz z obwodnicą tego miasta. Budują się także obwodnice Sianowa, Wałcza i Szczecinka. Jeszcze w tym roku mają być podpisane umowy na budowę odcinka S3 od Rzęśnicy do Brzozowa, na przebudowę węzła Kijewo i przebudowę odcinaka autostrady A6 od Szczecina Dąbie do Rzęśnicy. Spodziewane są też kontrakty na drugą jezdnię obwodnicy Kobylanki oraz obwodnicę Przecławia i Warzymic. W sumie da to ponad 44 km nowych tras. Jak podkreśla GDDKiA, to inwestycyjny rekord w regionie. Według Dyrekcji, nigdy nie było tylu nowych dróg w realizacji. - Droga S6 od Goleniowa do Koszalina powinna być gotowa już w 2019 roku - powiedział Grzeszczuk. Jak dodał, zakończenie budowy obwodnicy Wałcza planowane jest na przyszły rok, obwodnicy Szczecinka - na 2019 rok, a obwodnicy Przecławia i Warzymic - na 2021 rok. Ukończenie drugiej jezdni obwodnicy Kobylanki drogowcy planują na 2020 rok.

Mapa stanu budowy dróg na Pomorzu ZachodnimGDDKiA

Nowe inwestycje

Rządowy program zagwarantował także pieniądze na realizację dwóch nowych inwestycji, które są przygotowywane. To ponad 30 km trasy Świnoujście - Troszyn, która domknie drogę S3 na całej długości. Odcinki do granicy z Czechami albo już istnieją, są budowane, albo na etapie przetargów. Cała S3 na Pomorzu Zachodnim powinna być gotowa w 2023 roku - zapowiedział Grzeszczuk. Drugą inwestycją w programie, która uzyskała gwarancją finansowania, jest odcinek S11 Koszalin - Bobolice o długości około 48 kilometrów. Inwestycja pozwoli wyprowadzić z Koszalina wszystkie drogi krajowe. Nowa droga ominie także Bobolice, w których w wakacje tworzą się korki. Dla tej inwestycji trwa już opracowywanie koncepcji programowej. Odcinek ten ma być gotowy w 2023 roku.

Autor: mb/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: GNU Free Documentation License/gddkia.gov.pl

Pozostałe wiadomości