Dni wolne w 2018 roku. Weekend majówkowy może być bardzo długi

Z kraju

Najtańsze miasta na weekendTVN24 BiS
wideo 2/3

W 2018 roku czeka nas 13 dni ustawowo wolnych od pracy oraz kilka okazji do długich weekendów. Warto już teraz je poznać, aby dowiedzieć się, jak zaplanować przyszłoroczny urlop.

Pierwszy dzień wolny dla pracowników w 2018 roku to oczywiście 1 stycznia, który wypada w poniedziałek i pozwala złapać oddech po szaleństwach sylwestrowej nocy. Kolejny ustawowo wolny dzień to święto Trzech Króli, które wypada w sobotę 6 stycznia. Zgodnie z przepisami za święto przypadające w sobotę pracownikowi zatrudnionemu na umowie o pracę przysługuje dodatkowy dzień wolny w innym terminie.

Wielkanoc

Kolejny ustawowo dzień wolny od pracy przypada w Wielkanoc - 1 kwietnia. Zgodnie z przepisami za święto przypadające w niedzielę pracownikom dodatkowy dzień wolnego niestety nie przysługuje. Na szczęście kolejny dzień wolny to Poniedziałek Wielkanocny (2 kwietnia). Następna okazja do odpoczynku oraz zaplanowania krótkiego urlopu będzie już kolejnym miesiącu. Wszystko za sprawą przypadającego na wtorek (1 maja) Święta Pracy oraz na czwartek - Święta Narodowego Trzeciego Maja. W niedzielę 20 maja wypada Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki), a w czwartek 31 maja - Boże Ciało. Osoby pracujące na umowie o pracę odpoczną również 15 sierpnia (środa), bo tego dnia wypada Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Kolejne dni ustawowo wolne od pracy to 1 listopada (czwartek), kiedy wypada Wszystkich Świętych oraz 11 listopada (niedziela) - Święto Niepodległości. Do pracy nie pójdziemy również 25 i 26 grudnia (wtorek i środa), kiedy będziemy świętować Boże Narodzenie.

Długie weekendy

W 2018 roku mamy łącznie siedem okazji do zaplanowania tzw. długiego weekendu. Czasem wystarczy wziąć jeden dzień urlopu, aby mieć pięć dni wolnego. 1. 30 grudnia - 1 stycznia (3 dni wolnego) 30 i 31 grudnia to weekend, a 1 stycznia jest wolny od pracy, co daje trzy dni wolnego. 2. 31 marca - 2 kwietnia (3 dni wolnego) 31 marca to sobota, a 1 i 2 kwietnia są wolne ze względu na Wielkanoc. 3. 28 kwietnia - 1 maja (4 lub 9 dni wolnego) 28 i 29 kwietnia to weekend. Jeśli weźmiemy jeden dzień wolnego w poniedziałek 30 kwietnia, to będziemy mogli odpoczywać przez 4 dni. Jeśli zaś weźmiemy 3 dni wolnego (w poniedziałek 30 kwietnia, w środę 2 maja i piątek 4 maja), to nasz weekend wydłuży się aż do 9 dni. 4. 3-6 maja (4 dni wolnego) Jeśli weźmiemy jeden dzień wolnego (w piątek 4 maja), to będziemy mogli cieszyć się z czterech dni wolnego, bo 3 maja to święto, a 5 i 6 to weekend. 5. 31 maja - 3 czerwca (4 dni wolne) Jeśli weźmiemy jeden dzień urlopu w piątek 1 czerwca, to łącznie zyskamy cztery dni wolnego, bo 31 maja wypada Boże Ciało, a 2 i 3 czerwca to weekend. 6. 1-4 listopada (4 dni wolnego) Jeśli weźmiemy urlop w piątek 2 listopada, to łącznie otrzymamy 4 dni wolnego, bo 1 listopada to Wszystkich Świętych, a 3 i 4 to weekend. 7. 22-26 grudnia (5 dni wolnego) Wystarczy wziąć jeden dzień urlopu w poniedziałek 24 grudnia, aby zyskać łącznie 4 dni wolnego, bo 22 i 23 to weekend, a 25 i 25 to Boże Narodzenie.

Autor: msz//dap / Źródło: tvn24bis.pl