Dlaczego Putin jest uwielbiany w Rosji i gdzie pojechać na sylwestra? Święta w TVN24 Biznes i Świat

Z kraju

Świąteczne wydania serwisów informacyjnych poprowadzi Michał Sznajder. Na sobotni program "Atlas Świata" zaprasza Magdalena Ogórek

Święta w TVN24 Biznes i Świat to podsumowanie kończącego się roku w polityce, gospodarce i kulturze. Zastanowimy się także dlaczego Władimir Putin jest uwielbiamy w Rosji oraz podpowiemy, gdzie tanio pojechać na Sylwestra. Nie zabraknie również ciekawych reportaży.

25 grudnia, Boże Narodzenie

Świat potępia Rosję za wojnę na Ukrainie - a w Rosji Putin jest podziwiany. Rosjanie mówią o nim: mądry, odważny, sprawiedliwy - popierają go i wierzą mu. Tak bardzo i tak bezkrytycznie, że wygląda to - z zewnątrz - jak wielka rosyjska sekta. Zresztą są tacy, którzy z kultu Putina uczynili wręcz religię. Wszystko to - z perspektywy Moskwy oraz małych wsi - w reportażu dziennikarki programu "Czarno na białym" Katarzyny Górniak, o godz. 11:30.

W samo południe przeniesiemy się do Watykanu, gdzie błogosławieństwo "Ubi et orbi" wygłosi papież Franciszek. W studio gościem Michała Sznajdera będzie historyk kościoła Magdalena Ogórek.

Okazuje się, że w święta nie trzeba siedzieć w domu. Coraz więcej Polaków decyduje się zerwać z tradycją i pod koniec grudnia wyruszyć w podróż. I to wcale nie do krewnych. Przed nami także sylwestrowe wojaże - bo Nowy Rok można powitać w bardzo dziwnych miejscach. Dokąd jeździmy i czego szukamy? W pierwszy dzień świąt o godz. 13:30 na to pytanie odpowie dziennikarz TTV i podróżnik, Jakub Porada.

Donald Tusk na czele Unii Europejskiej. Jak Polak pokieruje sprawami Wspólnoty? Czy Unię pobudzi nowy pakiet inwestycyjny? I jak Europa odnajdzie się w obliczu konfliktów na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie? Rok w Europie ocenią o godz. 16:15 Marek Cichocki z Uniwersytetu Warszawskiego i dr Robert Zmiejko z SGH.

Na Ukrainie "zielone ludziki", w powietrzu bombowce i myśliwce, pod wodą atomowe krążowniki a na orbicie rakiety balistyczne. Rosja jest aktywna militarnie, jak nigdy dotąd. Czy to tylko prężenie muskułów? I czy w przyszłym roku nie zobaczymy więcej wojskowego sprzętu z czerwoną gwiazdą? O godz. 18:00 Michał Sznajder będzie o tym rozmawiał ze specjalistą do spraw wojskowości, Wojciechem Łuczakiem.

26 grudnia, drugi dzień świąt

26 grudnia 2004 roku gigantyczne tsunami nawiedziło południowo-wschodnią Azję. Potężny kataklizm pochłonął 120 tysięcy ludzkich istnień. Rozmiary tragedii pokazywali wtedy między innymi reporterzy Faktów TVN: w Indonezji Maciej Woroch, a na Sri Lance Dariusz Prosiecki. W drugi dzień Świąt o godz. 11:00 - dokładnie dekadę po ataku żywiołu - opowiedzą o strachu, desperacji, obowiązku i ogromnej nadziei.

Kiedy Rosja anektowała Krym, a jej żołnierze wspierali separatystów na Ukrainie NATO postanowiło o wzmocnieniu wschodnią flanki. Ostatni rok zmienił wiele w naszej polityce obronnej. Na co musimy przygotować się w następnym? W południe o wyzwaniach stojących przed Polską i NATO Michał Sznajder będzie rozmawiał z prof. Katarzyną Żukrowską z Instytutu studiów Międzynarodowych SGH oraz płk. Maciejem Marszałkiem z Akademii Obrony Narodowej.

W japońskich restauracjach McDonald's można dostać tylko małe frytki. Sieć racjonuje swój specjał, bo ma problemy z dostawami. Dokerzy z amerykańskich portów nie mogą porozumieć się z armatorami, a samoloty są za drogie. Czy ziemniaków nie da się wyhodować w Japonii? Dlaczego Kraj Kwitnącej Wiśni jest skazany na import? W drugi dzień świąt o godz. 12:30 porozmawiamy o tym z dziennikarzem i japonistą, Rafałem Tomańskim.

O godz. 14:35 informacyjna wojna o Donbas. Jak rosyjskie media służą propagandzie Moskwy? Jak konflikt relacjonuje zaangażowana prasa ukraińska? Ostatni rok we wschodnich mediach w autorskim przeglądzie prasy Agnieszki Szypielewicz z portalu tvn24.pl.

Święta w kosmosie to nie tylko gwiazda betlejemska. To także kosmiczne podsumowanie roku. Ważnych wydarzeń było sporo: lądowanie na komecie, pierwszy start marsjańskiej rakiety i kłopoty prywatnych firm w drodze na orbitę. W piątek o godz. 18:00 w gwiazdy spojrzymy ze specjalistką ds. prawa kosmicznego Kingą Kolasą-Sokołowską oraz Karolem Wójcickim Centrum Nauki Kopernik.

27 grudnia, sobota

Po świętach, a przed Sylwestrem sprawdzimy, dokąd i za ile można wybrać się, by powitać Nowy Rok. O kierunkach i cenach - o godz. 11:30 - Michał Sznajder porozmawia z podróżnikiem Tomaszem Michniewiczem i specjalistą od tanich wojaży Kamilem Lodzińskim z portalu Fly4free.

O godz. 11:15 świąteczno-noworoczne wydanie "Atlasu Świata", a w nim ostatnie 12 miesięcy w autorskim podsumowaniu. Magdalena Ogórek i jej goście: Katarzyna Górak-Sosnowska, Piotr Schramm, Łukasz Jasina i ks. Kazimierz Sowa.

Państwo Islamskie - te dwa słowa nabrały w mijającym roku nowego znaczenia. Bezwzględni, bajecznie bogaci i wyjątkowo brutalni dżihadyści sieją strach w Iraku i Syrii. Skąd się wzięli i jak z nimi walczyć? W sobotę o godz. 12:00 Michał Sznajder będzie o tym rozmawiał z arabistą i islamistą, prof. Januszem Daneckim.

Polska "Ida" z szansami na Oskara, nowy Bond i Hollywood zastraszone przez Koreę Północną - co w świecie filmu przyniósł mijający rok? W sobotę o godz. 16:00 opowiedzą o tym krytyk filmowy Wiesław Kot oraz Łukasz Muszyński z Filmweb.

Otyły, czyli niepełnosprawny? Tak może wynikać z orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Rozpatrywał on sprawę ważącego 160 kilogramów Duńczyka, który stracił pracę. Teraz w niektórych sytuacjach ludzi otyłych będzie chronić prawo gdy nie będą zdolni do pełnej i efektywnej pracy. A może bardziej przydałaby im się praca nad sobą? Czy otyłość może być wymówką? O godz. 17:30 Michał Sznajder porozmawia o tym z dietetyk Alicją Kalińską.

28 grudnia, niedziela

Mijający rok na Bliskim Wschodzie to setki ofiar izraelskiego ataku na Strefę Gazy, bestialstwa dżihadystów z Państwa Islamskiego i zagrożenie ze strony zafascynowanych nimi Europejczyków. W niedzielę o godz. 12:00 Michał Sznajder porozmawia o tym z Patrycją Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, komentatorką TVN24 Biznes i Świat i dr. Wojciechem Szewko, komentatorem spraw międzynarodowych.

Zastanowimy się jaki to był rok dla Baracka Obamy? Z jednej strony wielkie zwycięstwo Republikanów, z drugiej normalizacja stosunków z Kubą. Za rok o tej porze będziemy mówić mniej o nim, a więcej o następcy lub następczyni. Czy to ostatnie chwile na zapisanie się Obamy w historii? O godz. 12:30 opowiedzą o tym była korespondentka polskich mediów w Stanach Zjednoczonych Małgorzata Zawadka, prowadzący program "Świat" Bartosz Węglarczyk oraz Łukasz Pawłowski z Kultury Liberalnej.

Szkocja zostaje w Koronie, ale czy Zjednoczone Królestwo pozostanie w Unii Europejskiej? O burzliwym dla Brytyjczyków roku, z niedokończoną debatą o imigracji, rosnącą w siłę prawicą i przed narodzinami królewskiego potomka Michał Sznajder porozmawia z historykiem i badaczem protokołu dyplomatycznego Januszem Siborą oraz Rafem Uzarem, angielskim wykładowcą z SWPS.

Autor: tol / Źródło: TVN24 Biznes i Świat