Przegląd prasy: Czarnecki szuka partnera, który dokapitalizuje banki. "Sygnały zainteresowania"

Z kraju

Jacek Jastrzębski nowym przewodniczącym KNFtvn24
wideo 2/8

Właściciel Getin Noble Banku i Idea Banku Leszek Czarnecki szuka partnera, który dokapitalizuje obie spółki - podał poniedziałkowy Dziennik Gazeta Prawna. Według "DGP" może być to fundusz private equity.

"Właściciel Getin Noble Banku i Idea Banku zobowiązał się do dokapitalizowania obydwu spółek. Rozgląda się za inwestorem. Może nim być fundusz private equity" - podaje dziennik. "Władze banków należących do biznesmena uznały, że jego wsparcie finansowe może nie wystarczyć. Zarówno Getin, jak i Idea poinformowały w ubiegłotygodniowych raportach giełdowych o »rozpoczęciu działań mających na celu pozyskanie inwestora«" - przypomina gazeta. "Ktoś taki może dokapitalizować obie firmy z osobna. Niewykluczone jednak, że dorzuci pieniędzy połączonej instytucji. Bo oba banki od kilku miesięcy prowadzą rozmowy o fuzji" - przewiduje DGP.

"Sygnały zainteresowania"

Rzecznik Getin Noble Bank Wojciech Sury, cytowany w artykule twierdzi, że zapowiedź dokapitalizowania przez inwestora jest efektem tego, że do banku "docierają sygnały zainteresowania ze strony rynku".

"Dlatego zapadła decyzja o »aktywnym rozpoznaniu możliwości w tym zakresie«" - dodał. Według informacji dziennika nie wiadomo, jakie kwoty ewentualnego zaangażowania zewnętrznego podmiotu wchodzą w grę. Gazeta przypomina jednak, że sam Czarnecki wiosną zagwarantował, że do końca 2019 r. dokapitalizuje GNB ok. miliardem zł, a jak dotąd wyłożył niecałe 400 mln zł. W przypadku Idea Banku biznesmen gwarantuje zwiększenie funduszy własnych o 50 mln zł - podaje gazeta.

Największe banki w Polsce

Getin Noble Bank to dziewiąty największy bank w Polsce, z sumą aktywów na koniec 2017 roku w wysokości ponad 60 mld 259 mln zł. Idea Bank znalazł się poza pierwszą dziesiątką. Suma aktywów przekroczyła 23 mld 95 mln zł. Zdecydowanie największe aktywa zgromadził PKO Bank Polski - 277 mld 784 mln zł. Jest to niezmienny lider pod tym względem. Drugie miejsce w zestawieniu zajął Pekao z aktywami na poziomie 182 mld 77 mln zł. Trzecie miejsce pod względem sumy aktywów przypadło Bankowi Zachodniemu WBK (obecnie Santander Bank Polska). Bank zgromadził na koniec ubiegłego roku ponad 132 mld 863 mln zł. Tuż za podium uplasował się mBank z sumą aktywów wynoszącą ponad 124 mld 569 mln zł.

Autor: tol//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl