Z kraju

Gigantyczna strata Deutsche Banku. Centrala rezerwuje 1,2 mld euro na "koszty prawne"

Z kraju

Deutsche BankMożliwe, że wypłata dywidendy zostanie całkowita zawieszona

6,2 mld euro - tyle ma wynieść strata Deutsche Banku w trzecim kwartale tego roku. Niemiecki bank ostrzegł swoich akcjonariuszy i zapowiedział, że dywidenda za ten rok będzie mniejsza lub zostanie zawieszona. Notowania akcji banku zbliżają się do dna z 2009 roku.

Największy bank w Niemczech ostrzegł inwestorów, że spodziewa się kiepskich wyników finansowych za trzeci kwartał 2015 roku.

Według wstępnych wyliczeń strata wyniesie aż 6,2 mld euro. To ogromna różnica w porównaniu z tym, czego spodziewali się analitycy, którzy szacowali, że bank odnotuje zysk na poziomie 1 mld euro.

Ogromna strata

Niemiecki bank poinformował również swoich akcjonariuszy, że tegoroczna dywidenda będzie mniejsza lub jej wypłata zostanie całkowita zawieszona. A to oznacza zerowe lub mniejsze zyski inwestorów posiadających akcje Deutsche Banku. Jak podaje BBC ogromna strata to wynik dokonania ogromnych odpisów w związku ze spadkiem wartości dwóch największych działów i podniesienia rezerw na koszty prawne. Na ten cel bank zarezerwował 1,2 mld euro. Spekuluje się, że te „wydatki prawne” dotyczą podejrzeń o pomoc rosyjskim klientom w praniu brudnych pieniędzy. W sierpniu donosiły o tym niemieckie media.

Bank tłumaczy również, że strata częściowo wynika z wyższych wymogów regulacyjnych, które nakładają na instytucje finansowe posiadanie większych kwot pieniędzy.

Będą zwolnienia

Bank zapowiada cięcie kosztów. Ma to złagodzić kiepskie nastroje związane z wynikami. We wrześniu tego roku jeden z dyrektorów generalnych John Cryan zapowiedział, że zmniejszy zatrudnienie o około 23 tys. osób. To jedna czwarta wszystkich pracowników banku. Takie działania mają przynieść znaczące oszczędności, co nieco polepszy sytuację finansową instytucji. Deutsche Bank opublikuje pełne dane za trzeci kwartał tego roku opublikuje 29 października.

Deutsche Bank zapłaci 2,5 mld dol. władzom USA i Wielkiej Brytanii. Za manipulowanie LIBOR-em
Deutsche Bank zapłaci 2,5 mld dol. władzom USA i Wielkiej Brytanii. Za manipulowanie LIBOR-emTVN24 BiS

Autor: msz/gry / Źródło: BBC,

Źródło zdjęcia głównego: Deutsche Bank

Pozostałe wiadomości