Wysoki wzrost polskiej gospodarki. Jest jednak kilka wyzwań

Z kraju

Prof. Marian Noga o przyczynach wzrostu PKBTVN24 BiS
wideo 2/3

Międzynarodowy Fundusz Walutowy oczekuje kontynuacji silnego przyspieszenia wzrostu gospodarczego w Polsce. W tym roku oczekuje "odbicia do 3,6 procent w wyniku silnej konsumpcji oraz wyższych inwestycji w sektorze publicznym". Ale wskazuje tez na konieczność szybkiego zmniejszania deficytu budżetowego.

Misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego przeprowadziła doroczny przegląd Polski. Zapoznała się z aktualną sytuacją gospodarczą i z planami polityki gospodarczej, fiskalnej i monetarnej. W ocenie Funduszu obecny wzrost gospodarczy w Polsce jest silny, a ryzyka w perspektywie krótkoterminowej – pozostają zrównoważone.

Opinie te znalazły się w oświadczeniu misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Polsce, przedstawionym w czwartek na konferencji prasowej przez szefową misji Anne Ilyinę.

Wzrost gospodarczy

"Sytuacja na rynku pracy i rekordowo wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych sugerują, że prawdopodobnie obecny wzrost gospodarczy jest na poziomie powyżej potencjału" - głosi oświadczenie misji MFW. W krótkim okresie ryzyka dla perspektyw wzrostu są, zdaniem MFW, zrównoważone, ale utrzymanie obecnego tempa wzrostu w długim okresie "nie będzie możliwe bez szybszego wzrostu produktywności, silniejszych inwestycji prywatnych oraz wzrostu aktywności zawodowej". "Negatywne trendy demograficzne, wolny wzrost produktywności, niskie inwestycje prywatne, braki infrastrukturalne oraz nierówności regionalne będą stanowiły wyzwanie dla perspektyw wzrostu" - zaznaczył Fundusz.

Wpływy z podatków

Misja Funduszu zwróciła także uwagę, że konsolidacja fiskalna powinna uwzględniać "ostrożne szacunki oczekiwanych wpływów z tytułu reform administracji podatkowej".

Wysiłki władz w tym zakresie są co prawda "godne uznania", a ostatnia poprawa wpływów z podatków "obiecująca", jednak zyski z tego tytułu są niepewne i powinny być ostrożnie planowane w budżecie - uważa MFW.

Autor: pp/ms / Źródło: mf.gov.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24