Deficyt znacznie niższy niż zakładano. Minister podaje nowe szacunki

Z kraju

Rząd przyjął projekt budżetu na 2019 roktvn24
wideo 2/2

Deficyt budżetowy w 2018 roku to około 10-11 miliardów złotych - powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami. Poinformował o tym na Twitterze rzecznik resortu Paweł Jurek.

Minister finansów uczestniczyła w zorganizowanym przez kancelarię premiera spotkaniu #TweetupKPRM.

"Efekt dyscypliny"

Wcześniej ministerstwo finansów mówiło, że deficyt nie przekroczy 15 mld zł. W ustawie budżetowej na 2018 r. założono deficyt na poziomie 41,5 mld zł. W listopadzie minister Czerwińska zapowiadała, że dobre wyniki budżetu to efekt "dyscypliny w wydatkach budżetowych i wysoką dynamikę dochodów podatkowych".

- Dzięki temu konsekwentnie redukujemy deficyt budżetowy i ograniczamy zadłużenie - mówiła szefowa resortu finansów. - Krok po kroku budujemy zrównoważone finanse publiczne - podkreśliła minister. Według komunikatu MF z końca zeszłego roku "wysokie dochody z podatku PIT i CIT wynikają z dobrej sytuacji na rynku pracy oraz wysokich wpłat podatku od osób prowadzących działalność gospodarczą w związku z dobrą koniunkturą gospodarczą. Ponadto wysokie dochody z podatku CIT związane są również z działaniami podejmowanymi w celu uszczelnienia systemu podatków dochodowych". Budżet państwa zakończył 2017 r. deficytem w wysokości 25,4 mld zł, wobec dopuszczonego w wysokości ponad 59,3 mld zł.

Autor: mp//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MF