Co dalej ze stopami procentowymi? "Najciekawiej będzie w marcu"

Autor:
jr/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Stopy procentowe bez zmian. Decyzja RPP
Stopy procentowe bez zmian. Decyzja RPPTVN 24
wideo 2/5
TVN 24Stopy procentowe. Decyzja NBP z 8 lutego 2023 roku

Rynek wycenia, że w tym roku będzie pierwsza obniżka stóp procentowych. Ale my się i tak nie zgadzamy. Luzowanie dopiero w 2024 roku - napisali w komentarzu do środowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej analitycy mBanku. "Najciekawiej będzie w marcu" - skomentowali ekonomiści PKO BP.

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę dwudniowym posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych. Tym samym główna stopa NBP, referencyjna, nadal pozostała na poziomie 6,75 proc., stopa lombardowa utrzymana została na poziomie 7,25 proc., a stopa depozytowa nadal wynosi 6,25 proc. Stopa redyskontowa weksli to nadal 6,8 proc. a stopa dyskontowa weksli - 6,85 proc.

Stopy bez zmian. "Najciekawiej będzie w marcu"

Analitycy mBank napisali na Twitterze, że "rynek wycenia, że w tym roku będzie pierwsza obniżka stóp. Oczekiwania te będą się jeszcze przez pewien czas utrzymywać. Ale my się i tak nie zgadzamy. Luzowanie dopiero w 2024 roku".

Ekonomiści z Banku PKO wyjaśnili, odnosząc się do decyzji Rady Polityki Pieniężnej, że "najciekawiej będzie w marcu". Wtedy zostanie opublikowana przez NBP następna projekcja inflacji i PKB.

Analitycy z ING Banku Śląskiego ocenili, że "RPP czeka na dane CPI za styczeń i luty oraz marcową projekcję makroekonomiczną".

"Kluczowe dla dalszych decyzji Rady będzie tempo dezinflacji. Sądzimy, że uporczywie wysoka inflacja bazowa nie pozwoli na obniżki stóp w 2023, pomimo wyraźnego spadku inflacji" - dodali.

Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) zestawił główną stopę NBP z decyzjami innych banków centralnych. Na profilu PIE pojawiły się komentarze analityków o tym, że "łączna skala podwyżek stóp procentowych w Polsce była podobna jak w Czechach i Rumunii (7 proc). A także odczuwalnie większa niż w dużych bankach centralnych – strefie euro (3 proc.) i USA (4,75 proc)."

To piąty miesiąc z rzędu bez decyzji o zmianie stóp procentowych. Ostatnia zmiana - podwyżka - miała miejsce we wrześniu 2022 r. Wprawdzie RPP nie ogłosiła, że cykl podwyżek stóp został zakończony, jednak zdaniem ekonomistów więcej podwyżek stóp procentowych już nie będzie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: MOZCO Mat Szymański - stock.adobe.com

Pozostałe wiadomości