Niedoszły prezydent Wrocławia i były poseł. Dawid Jackiewicz odwołany

Z kraju

tvn24Szydło odwołuje ministra skarbu. Rusza likwidacja resortu

Po dziesięciu miesiącach od wejścia do Rady Ministrów Dawid Jackiewicz żegna się z Ministerstwem Skarbu. Przy tej okazji przypominamy sylwetkę byłego już ministra. Jego obowiązki przejmie szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

Dawid Jackiewicz, to były eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości. W przeszłości także trzykrotnie wybierany na posła na Sejm.

Jackiewicz ma doświadczenie rządowe, bowiem w 2007 roku pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Po raz kolejny do rządu wszedł już z nadania premier Beaty Szydło, stając na czele resortu skarbu 16 listopada ub.r.

Były minister skarbu ukończył studia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku nauki polityczne.

W latach '90 działał w Ruchu Odbudowy Polski, był członkiem jego władz krajowych. Z ramienia ROP ubiegał się o mandat poselski w wyborach w 1997. W latach 2000–2001 pracował na stanowisku kierownika działu marketingu i reklamy w przedsiębiorstwie Adavis Sp. z o.o. oraz jako kierownik wrocławskiej filii biura poselskiego Jana Olszewskiego. W 2001 roku wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości.

W 2010 roku Dawid Jackiewicz bezskutecznie ubiegał się o urząd prezydenta Wrocławia.

Jest żonaty, ma dwóch synów.

Afera z kilometrówkami

Dawid Jackiewicz uczestniczył w osławionym wyjeździe do Hiszpanii, wraz z z Adamem Hofmanem, Mariuszem Antonim Kamińskim i Adamem Rogackim. Media informowały, że w trakcie lotu do Madrytu partnerki polityków pokłóciły się ze stewardessą. Później wyszło na jaw, że posłowie PiS poprosili o zgodę na przejazd prywatnymi samochodami, pobierając z Sejmu zaliczki i diety na służbowy wyjazd. Już wcześniej jednak kupili sobie (i małżonkom) bilety na tanie linie lotnicze. W efekcie Hofman, Kamiński i Rogacki trafili na polityczny margines.

Jackiewicz nie został zawieszony w prawach członka PiS, bo do Madrytu poleciał za swoje pieniądze.

Zobacz materiał TVN24 BiS o Dawidzie Jackiewiczu (10.11.2015):

Dawid Jackiewicz, czyli minister tylko na chwilęTVN24 Biznes i Świat

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl