Minister skarbu do dymisji? Premier: w najbliższych godzinach powiem, co dalej

Z kraju

tvn24Co dalej z ministrem Jackiewiczem?

W najbliższych godzinach odbędzie się konferencja prasowa, na której powiem o tym, co dalej z Ministerstwem Skarbu Państwa - zapowiedziała w czwartek w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 premier Beata Szydło. Podkreśliła, że Dawid Jackiewicz "zrobił bardzo dużo w resorcie skarbu". - Przede wszystkim przygotował przekształcenia, doprowadził do tego, że projekt likwidacji ministerstwa, przekazania spółek poszczególnym resortom jest na ukończeniu. I to chodziło - mówiła szefowa rządu.

Pytana, czy w najbliższych godzinach zdymisjonuje ministra skarbu państwa Dawida Jackiewicza, Szydło odpowiedziała: - Prawdą jest, że w najbliższych godzinach odbędzie się konferencja prasowa, na której powiem o tym, co dalej z Ministerstwem Skarbu Państwa.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek zapowiedział na Twitterze, że konferencja Beaty Szydło rozpocznie się o godz. 14.00.

Szydło w TVN24 mówiła, że Prawo i Sprawiedliwość jeszcze w swoim programie rządowym przyjęło, że ministerstwo skarbu będzie likwidowane do końca roku i ten proces już się kończy. - Jeżeli likwidujemy ministerstwo to oczywiście muszą być zmiany organizacyjne, ale o tym będziemy mówić po południu na konferencji prasowej - powtórzyła szefowa rządu.

"Zrobił bardzo dużo"

Jak podkreśliła, Dawid Jackiewicz "zrobił bardzo dużo w resorcie skarbu". - Przede wszystkim przygotował przekształcenia, doprowadził do tego, że projekt likwidacji ministerstwa, przekazania spółek poszczególnym resortom jest na ukończeniu. I to chodziło. Żeby zarządzanie majątkiem Skarbu Państwa było bardziej transparentne, bardziej skuteczne i żeby przynosiło efekty gospodarcze - mówiła. Przypomniała, że rząd realizuje "bardzo ambitny" plan odpowiedzialnego rozwoju, przygotowany przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. - Jednym z elementów tego planu jest wykorzystanie spółek skarbu, do tego, żeby potencjał rozwojowy i gospodarczy Polski był szybszy, większy i lepszy. W związku z tym takie ulokowanie spółek Skarbu Państwa w poszczególnych resortach wymagały tych zmian, o których powiedziałam wcześniej - zaznaczyła. Jak dodała premier, zarządzanie spółkami Skarbu Państwa "nie jest łatwe". - Wymaga ogromnej odpowiedzialności i determinacji do tego, żeby nie pozwolić, aby majątek Skarbu Państwa stał się łatwym kąskiem dla tych, którzy chcą robić na nim nieczyste interesy - powiedziała.

Czarne chmury

Nad głową Dawida Jackiewicza zbierają się czarne chmury. Minister nie został ponownie wybrany do Komitetu Politycznego PiS, a działania jego resortu i obsadzanie stanowisk w spółkach Skarbu Państwa skrytykował podczas niedzielnej Rady Politycznej PiS prezes Jarosław Kaczyński.

- Pozostawiam panu ministrowi Jackiewiczowi ocenę tego, w jaki sposób w tej chwili on będzie chciał wypowiedzieć się na temat tego, jaka jest sytuacja w spółkach Skarbu Państwa. Ja mogę powiedzieć tak: to o czym mówił premier Jarosław Kaczyński w czasie Rady Politycznej w niedzielę jest oczywiście dla wszystkich przestrogą i ostrzeżeniem i to są słowa, które każdy polityk Prawa i Sprawiedliwości powinien codziennie sobie przypominać - zaznaczyła premier w "Jeden na Jeden".

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ Z PREMIER SZYDŁO

Autor: tol / Źródło: tvn24