TVN24 Biznes | Z kraju

Na lotnisku i dworcach pojawią się datkomaty. "Pomaganie będzie jeszcze łatwiejsze"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Włochy: datki można opłacić kartą
Włochy: datki można opłacić kartąfacebook.com/Nuova Scintilla
wideo 2/5
facebook.com/Nuova ScintillaWłochy: datki można opłacić kartą

Do końca października, w dziesięciu różnych miejscach na terenie całego kraju, staną pierwsze datkomaty - poinformował Caritas. Dzięki urządzeniom będzie można przekazać dotacje na wybrany cel charytatywny w formie zbliżeniowej - kartą, telefonem lub dowolnym urządzeniem mobilnym z funkcją płatności.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Pomysłodawcą projektu jest Mastercard, zaś partnerami wdrożenia firmy Polskie ePłatności, jako agent rozliczeniowy, oraz Mago S.A., integrator rozwiązań dla sektora handlu, w tym dostawca rozwiązań samoobsługowych. 

Inicjatywę wsparły PKP S.A. oraz Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL) udostępniając miejsce dla datkomatów w obiektach obsługi pasażerów w największych polskich miastach - poinformował Caritas.

Datkomaty

Jak czytamy w komunikacie datkomaty to wyposażone w ekran dotykowy, samoobsługowe automaty umożliwiające przekazywanie zbliżeniowo bezgotówkowych donacji. Na ekranie darczyńcy mogą wybrać jedną z kwot donacji, bądź też wpisać własną.

"Bezgotówkowe automaty pozwolą Caritas jeszcze efektywniej gromadzić środki w ramach prowadzonych zbiórek, zaś darczyńców zachęcą do okazywania dobroczynności" - dodano.

DatkomatCaritas, Mastercard

Pierwszych jedenaście urządzeń zostanie zainstalowanych w takich miejscach jak: Lotnisko Chopina w Warszawie (dwa datkomaty), główne dworce kolejowe w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Wrocławiu, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, Bazylika Mariacka w Kołobrzegu, czy Parafia pw. Chrystusa Króla w Sanoku oraz Centrum Okopowa w Warszawie.

"Lokalizacje te cieszą się dużą popularnością, również wśród turystów, dlatego w datkomatach będą dostępne cztery opcje językowe: polska, angielska, francuska oraz niemiecka. W najbliższej przyszłości datkomaty pojawią się także na innych popularnych lotniskach, dworcach kolejowych oraz w często odwiedzanych obiektach sakralnych" - zapowiedziała organizacja charytatywna.

Będzie można wybrać cel

"Donatorzy będą mogli wpłacać pieniądze na jeden z kilku celów wyznaczonych przez Caritas. Tematy zbiórek są związane z bieżącymi potrzebami na całym świecie i na początek będą to cztery akcje: Rodzina Rodzinie (dla poszkodowanych w konfliktach zbrojnych), Na pomoc Bejrutowi (dla poszkodowanych w wyniku wybuchu chemikaliów w lokalnym porcie), Pomoc Wenezueli (dla cierpiących głód) oraz Program Skrzydła (pomoc polskim dzieciom w zaspokajaniu potrzeb związanych z edukacją na odpowiednim poziomie) oraz cele statutowe Caritas Polska" - wyjaśniła organizacja.

DatkomatCaritas, Matercard

"Datkomaty są zarządzane zdalnie, dzięki czemu Caritas może w każdej chwili dodać nową zbiórkę, jeśli będzie wymagała tego sytuacja w kraju lub na świecie" - czytamy w komunikacie. - Urządzenia te sprawiają, że pomaganie będzie jeszcze łatwiejsze i dostępne na wyciągnięcie ręki – podkreślił cytowany w komunikacie ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Autor:mp/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Caritas, Mastercard

Pozostałe wiadomości