"Polskie pendolino" coraz szybsze. Zobacz, jak Dart jedzie 200 km/h

Z kraju

PesaDart pojechał 200 km/godz.

Produkowany przez bydgoską Pesę pociąg Dart pokonał podczas testów granicę 200 km/godz.

To kolejny etap testów pociągu bydgoskiego producenta. Dart przechodził najpierw testy wewnętrzne przeprowadzane przez Pesę. Zanim wyjechał na jazdy próbne, poddany został badaniom układu sterowania, hamulca i napędu oraz IT. Skład sukcesywnie pokonywać kolejne prędkości - 100, 140 i 160 km/godz. Jak informuje producent, 22 maja pociąg został wysłany na badania prowadzone przez Instytut Kolejnictwa. 30 maja o godz. 2.57 na Centralnej Magistrali Kolejowej (odcinek Psary – Góra Włodowska) pojazd Dart - na podstawie wszystkich wymaganych do tego rodzaju prób pozwoleń - osiągnął prędkość 200 km/godz. - informuje Pesa. W połowie czerwca ma się odbyć oficjalna prasowa prezentacja DARTA.

Na polskich torach

20 składów bydgoskiego producenta zamówiło w zeszłym roku PKP Intercity. Zapłaci za nie ponad 1,3 mld złotych. Będą wyposażone m.in. w klimatyzację, ogrzewane fotele, gniazdka elektryczne, czy system wzmacniania sygnału telefonii komórkowej, w tym Wi-Fi, co pozwoli bez utrudnień prowadzić rozmowy telefoniczne oraz korzystać z mobilnego internetu.

Co ciekawe składy będą również wyposażone w nowoczesne toalety, w których znajdą się przewijaki dla niemowląt. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji 352 miejsca, w tym 60 w pierwszej klasie. W pociągu znajdzie się też część gastronomiczna. Nowe pociągi ma wyróżniać nowoczesny design i aerodynamiczna linia. Na dachu znajdzie się specjalny falownik, który zwiększy komfort podróżnych obniżając poziom hałasu. Producent z Bydgoszczy zapewnia, że w pojazdach zastosowano technologiczne zapewniające “najwyższy stopień bezpieczeństwa zarówno podróżnych oraz obsługi”.

Gdzie pojadą?

Pociągi Pesy, które trafią do PKP Intercity mogą rozpędzić się do 250 km/h, ale obecnie najszybciej pojadą 160 km/h. Składy będą kursowały na trasach: Jelenia Góra – Wrocław – Łódź – Warszawa – Białystok/ Lublin oraz Białystok/ Lublin – Warszawa – Koluszki – Częstochowa – Katowice – Bielsko-Biała.

Autor: mn / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Pesa