Darmowe noclegi dla byłych posłów i ich rodzin. Płacą za to podatnicy

Z kraju

Tak wygląda Dom Poselski w Warszawietvn24bis.pl/sejm.gov.pl
wideo 2/3

Byli posłowie, członkowie rodzin byłych i obecnych posłów oraz ich współpracownicy z biur poselskich mogą zupełnie za darmo nocować w Domu Poselskim w Warszawie i chętnie z takiej możliwości korzystają. W ostatnich dwóch latach spędzili tam ponad 9 tysięcy dób hotelowych, co - według naszych szacunków - kosztowało podatników od niemal 700 tysięcy do ponad 3 milionów złotych.

Możliwość bezpłatnego nocowania w Domu Poselskim w Warszawie przez byłych posłów oraz członków ich rodzin istnieje od lipca 2014 roku. Jak wynika z danych uzyskanych przez tvn24bis.pl w Centrum Informacyjnym Sejmu (CIS) byli posłowie ochoczo z tej możliwości korzystają.

Tysiące noclegów

W 2016 roku w Domu Poselskim nocowało 895 byłych posłów i członków ich rodzin. Łącznie spędzili oni tam 1432 doby hotelowe.

Do tej liczy trzeba dodać 1192 doby hotelowe wykorzystane przez 554 pracowników biur poselskich i asystentów oraz 1450 dób spędzonych przez 694 członków rodzin obecnie czynnych posłów. Oznacza to, że łącznie w 2016 roku w Domu Poselskim nocowały 2143 osoby, które spędziły tam łącznie 4074 doby hotelowe. Z kolei 2017 roku w Domu Poselskim nocowało 675 byłych posłów i członków ich rodzin (1097 dób hotelowych), 822 pracowników biur poselskich i asystentów (2167 dób hotelowych) oraz 911 członków rodzin czynnych posłów (1938 dób hotelowych). Oznacza to, że w zeszłym roku w Domu Poselskim nocowały 2408 osoby, które spędziły tam łącznie 5202 doby hotelowe. W efekcie w ostatnich dwóch latach byli posłowie, członkowie rodzin posłów oraz ich współpracownicy z biur poselskich spędzili w Domu Poselskim łącznie 9276 dób hotelowych.

Ile to kosztowało?

Zapytaliśmy Centrum Informacyjne Sejmu o koszty tych noclegów, ale usłyszeliśmy, że "nie są możliwe do wyodrębnienia".

Nie jest możliwe porównanie tych kosztów do kosztów "zwykłych gości hotelu", ponieważ Dom Poselski nie prowadzi tego typu działalności dla osób postronnych - poinformowało tvn24bis.pl CIS. Ile kosztowałoby wynajęcie hotelowych pokoi na 9276 noclegów w Warszawie? Według danych firmy HRS średnia cena noclegu w stolicy w 2017 roku wyniosła 82 euro, czyli 340 złotych (po ówczesnym kursie). Z kolei według informacji zamieszczonych na stronie internetowej Sejmu, koszt zakwaterowania posła w Domu Poselskim wynosi 72 zł za jedną dobę hotelową, co jednak - ze względu na położenie w centrum miasta - nie musi być kwotą realnie oddającą wartość noclegu w okolicy Sejmu.

Przyjmując jednak obie kwoty za podstawę obliczeń, koszty ponad 9 tys. noclegów w Domu Poselskim to kwota od 668 tys. do nawet 3,15 mln złotych.

Dożywotnio?

Jak wyjaśnia Centrum Informacyjne Sejmu "przepisy nic o tym nie mówią", czy z darmowych noclegów w stolicy byli posłowie i ich rodziny mogą korzystać dożywotnio. Z lektury przepisów można się jednak wywnioskować, że nie ma ograniczeń.

Oznacza to, że osoba, która zasiadała w Sejmie choć przez jeden dzień, może już zawsze liczyć na bezpłatny nocleg w Warszawie dla siebie i swojej rodziny.

Autor: Marek Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sejm.gov.pl

Tagi:
Raporty: