Fiskus pokaże dane podatkowe największych firm

Z kraju

Morawiecki: To my wprowadziliśmy temat walki z rajami podatkowymitvn24
wideo 2/4

Dane podatkowe największych firm będą jawne. Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, publikacja informacji za miniony rok planowana jest na początek lipca. Wcześniej, bo pod koniec kwietnia, poznamy szczegóły rozliczeń z lat poprzednich.

Obowiązek upublicznienia danych podatkowych dużych firm i podatkowych grup kapitałowych wynika ze znowelizowanej ustawy o CIT. W przypadku przedsiębiorstw chodzi o podmioty, których przychody przekraczają 50 milionów euro. W przypadku podatkowych grup kapitałowych - bez względu na wysokość osiągniętych przychodów.

Jakie dane?

W pierwszej kolejności zostaną opublikowane dane podatkowe za poprzednie lata podatkowe (2012-2016). Natomiast dane podatkowe za 2017 r. będą upubliczniane po ich wpłynięciu oraz wstępnej weryfikacji przez urzędy skarbowe. Planowany termin ich publikacji to początek lipca 2018 r.

Informacja będzie wynikała z zeznania podatkowego i obejmie indywidualne dane podatnika CIT, takie jak: nazwa i numer identyfikacji podatkowej podatnika (NIP); rok podatkowy; wysokość osiągniętych przychodów, poniesionych kosztów uzyskania przychodów, osiągniętego dochodu albo poniesionej straty, podstawy opodatkowania oraz kwoty należnego podatku. W informacji będzie można także wskazać procentowy udział kwoty podatku należnego w zysku brutto podatnika, wykazanym w sprawozdaniu finansowym za ten sam rok.

Zgodnie z informacjami MF publikacja danych będzie dotyczyć 2 tysięcy największych podmiotów gospodarczych, które odpowiadają za ok. 60 proc. dochodów budżetu z tytułu CIT.

Autor: msz//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu