Ceny przyspieszyły. A to nie koniec wzrostów

[object Object]
Zarabianie na oszczędzaniu. Jak wygrać z inflacją?TVN24 BiS
wideo 2/5

Kolejne miesiące przyniosą wyraźne przyspieszenie trendu inflacji - uważają ekonomiści PKO BP. Z kolei analitycy ING Bank Śląskiego prognozują, że inflacja osiągnie najwyższy wzrost w pierwszym kwartale 2020 roku.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2019 r. wzrosły rok do roku o 2,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc.

Ścieżka wzrostów

"Finalne dane o inflacji w listopadzie potwierdziły przyspieszenie dynamiki cen do 2,6 proc. r/r z 2,5 proc. r/r w październiku. Tym samym inflacja wróciła na ścieżkę wzrostów, które według nas będą kontynuowane w kolejnych miesiącach" - napisali ekonomiści w piątkowym komentarzu. Jak wskazali, jednym z głównych czynników wzrostu inflacji były ceny żywności. Ich wzrost przyspieszył do 7 proc. w ujęciu rocznym, do czego - zdaniem analityków - przyczyniły się niemal wszystkie subkategorie (m.in. ryż, mąka, mięso, mleko, owoce i cukier). Przyspieszył też wzrost cen wieprzowiny i drobiu, co jest pośrednim skutkiem rosnącego popytu Chin na europejską wieprzowinę. Wzrosły także ceny turystyki zorganizowanej. Przełożyło się to na łączny wzrost inflacji w usługach o 5,3 proc. rok do roku. "Kolejne miesiące przyniosą wyraźne przyspieszenie trendu inflacji" - napisali ekonomiści. Ich zdaniem, w styczniu inflacja może przekroczyć górny limit odchyleń od celu NBP (3,5 proc.), do czego przyczynią się w szczególności czynniki regulacyjne (akcyza na alkohol i tytoń, wzrost opłat za wywóz śmieci, limity emisji CO2 dla samochodów, podwyżka płacy minimalnej). "Istotnym czynnikiem ryzyka pozostaje przy tym ew. dopuszczenie (i jego termin) podwyżek cen prądu dla gospodarstw domowych" - wskazano. Ekonomiści PKO BP spodziewają się stabilizacji stóp przynajmniej do końca przyszłego roku.

Największe wzrosty

Zdaniem analityków ING Banku Śląskiego największe skoki inflacji mają miejsce w kategoriach łączność i rekreacja i kultura. W ubiegłym roku w tych kategoriach ceny mocno spadały: w kategoriach usługi telekomunikacyjne (zapewne promocje) oraz ceny turystyki zorganizowanej krajowej i zagranicznej. Obecnie z uwagi na presję popytową ceny w tych kategoriach nie zmieniają się (brak promocji na usługi komórkowe) albo rosną (jak w przypadku turystyki), co mocno podbija roczną dynamikę cen usług. W przypadku turystyki dodatkowy wpływ mają rosnące koszty pracy - ocenili analitycy. Specjaliści z ING prognozują, że inflacja osiągnie najwyższy wzrost w pierwszym kwartale 2020 r. "Indeks prawdopodobne chwilowo przekroczy górną granicę celu NBP (3,5 proc. r/r). Będzie to efekt dalszego wzrostu inflacji bazowej (podwyżka pensji minimalnej), cen żywności, wzrostu akcyzy na alkohol i papierosy oraz podwyżki cen energii elektrycznej (według Rzeczpospolitej URE określi finalną decyzje odnośnie taryf w przyszły wtorek)" - napisali w komentarzu. Ich zdaniem inflacja powróci do dopuszczalnego pasma wahań wokół celu NBP w drugim kwartale 2020.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości