TVN24 Biznes | Z kraju

Od lipca zmiany w programie "Czyste powietrze"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Andrzej Duda na szczycie klimatycznymTVN24
wideo 2/7
TVN24Andrzej Duda na szczycie klimatycznym

Od 1 lipca wejdą w życie zmiany w programie "Czyste powietrze". Chodzi między innymi o wycofanie dotacji na kotły węglowe oraz zwiększenie progów dochodowych uprawniających do podwyższonego poziomu dofinansowania.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował, że zakup i montaż kotła na węgiel w ramach programu "Czyste Powietrze" będzie możliwy tylko do końca obecnego roku.

"Zatem, aby otrzymać dotację wnioskujący musi do 31 grudnia 2021 r. złożyć wniosek o dofinansowanie obejmujący kocioł na węgiel, zakupić i zamontować to źródło ciepła a dodatkowo potrzebna jest faktura wystawiona do końca bieżącego roku (warunek ten nie dotyczy wniosków złożonych przed datą wejścia w życie zmian w programie, czyli przed 1 lipca 2021 r.)" - wyjaśniono w komunikacie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zmiany w programie "Czyste powietrze"

Kolejna zmiana dotyczy podwyższenia progów dochodowych w drugiej części programu. Wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski poinformował, że w przypadku gospodarstw wielorodzinnych ten próg wzrośnie o 164 zł z 1400 zł do 1564 zł na osobę. Z kolei w przypadku gospodarstwa jednoosobowego o 229 zł z 1960 zł do 2189 zł. Jak podał, obecnie z podwyższonego dofinansowania korzysta ok. 30 proc. beneficjentów programu "Czyste powietrze".

NFOŚiGW wskazał, że "zmiana ma na celu ujednolicenie progów dochodowych programów 'Czyste Powietrze' i 'Stop Smog', dzięki czemu więcej osób skorzysta z podwyższonego poziomu dofinansowania w 'Czystym Powietrzu', czyli otrzyma bezzwrotną dotację wynoszącą do 37 tys. zł".

Ponadto od 1 lipca 2021 roku możliwe będzie ubieganie się o wsparcie na zakup i montaż kotła na pellet o podwyższonym standardzie.

Nowa ścieżka bankowa

Wiceprezes NFOŚiGW dodał, że z początkiem lipca ma ruszyć też ścieżka bankowa w "Czystym powietrzu". - Wszystko wskazuje na to, że zapowiadany wcześniej termin uda się dotrzymać. Podpisaliśmy umowy z siedmioma bankami, dwa z nich przodują, jeśli chodzi o przygotowanie nowego instrumentu finansowego, jakim będzie kredyt "Czyste powietrze" - zapewnił Mirowski.

Dodał, że obecnie trwają prace mające na celu sprzężenie systemów informatycznych NFOŚiGW, WFOŚiGW oraz banków.

W ścieżce bankowej wprowadzono kilka zmian w stosunku do obecnie funkcjonującego programu. Po pierwsze data rozpoczęcia inwestycji nie może być wcześniejsza niż dzień złożenia wniosku. Po drugie takiego kredytu nie będzie można otrzymać na inwestycje już zrealizowane. Po trzecie okres realizacji inwestycji będzie mógł wynieść maksymalnie 18 miesięcy. Następnym warunkiem będzie to, że kwota kredytu udzielanego na inwestycje nie będzie mogła być niższa niż kwota wnioskowanej dotacji. Mirowski przypomniał, że w ścieżce bankowej udzielane dotacje są przeznaczone na częściową spłatę kredytu bankowego.

Zdaniem wiceprezesa NFOŚiGW przez to, że kredyty w "Czystym powietrzu" będą gwarantowane przez BGK, spowoduje, że będą one niższym kosztem dla banków, dlatego też oferta dla klientów powinna być konkurencyjna, choć to same banki będą ją ustalać.

W programie "Czyste powietrze" do 11 czerwca złożono ponad 260 tys. wniosków na kwotę dofinansowania blisko 4,6 mld zł. Do tego czasu zawarto też ponad 1,8 tys. porozumień z gminami.

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock