TVN24 Biznes | Z kraju

Kalendarz handlowy na długi weekend. Godziny otwarcia sklepów

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Prezes POHiD o zniesieniu zakazu handlu w niedziele
Prezes POHiD o zniesieniu zakazu handlu w niedzieleTVN24
wideo 2/4
TVN24Prezes POHiD o zniesieniu zakazu handlu w niedziele

W najbliższych dniach możemy mieć problem ze zrobieniem większych zakupów. W czwartek handel będzie możliwy tylko w mniejszych placówkach lub na stacjach benzynowych. Powodem jest święto Bożego Ciała. W niedzielę będzie zaś obowiązywał zakaz handlu.

Kwestię zakupów w dniu Bożego Ciała reguluje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele. W związku z tym w czwartek handel obędzie się tylko w najmniejszych placówkach - pod warunkiem, że za kasą stanie właściciel. Czynne pozostaną także stacje benzynowe, które znajdują się na liście wyłączeń spod ustawy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Godziny otwarcia sklepów

W związku ze świętem nieczynne w czwartek są wszystkie sklepy Biedronka. "11 czerwca w oparciu o przepisy prawa sklepy pozostają nieczynne, ale aby umożliwić naszym klientom wygodne zakupy, w środę 10 czerwca wydłużamy godziny pracy dla około 2000 placówek, które funkcjonować będą od 5 lub 6 do 23.30. Dodatkowo 135 sklepów pozostanie otwartych całą dobę od wtorkowego poranka do godziny 23.30 w środę" - czytamy w odpowiedzi przesłanej przez biuro prasowe sieci. W piątek i sobotę placówki będą działać jak w zwykłe dni robocze.

W Boże Ciało zakupów nie zrobimy także w sklepach Lidl. "W pozostałe dni funkcjonują niezmiennie, zgodnie ze standardowymi godzinami pracy" - poinformowała Aleksandra Robaszkiewicz z Lidl Polska.

W piątek sklepy własne Carrefour czynne będą w standardowych godzinach. W święto Bożego Ciała sklepy własne Carrefour są zamknięte. "Godziny działania sklepów franczyzowych regulowane będą zgodnie z decyzją właściciela, a w każdym sklepie umieszczona będzie odpowiednia informacja dla klientów. Decyzją franczyzobiorcy część sklepów będzie w czwartek otwarta" - poinformowało biuro prasowe Carrefour Polska.

W czwartek zakupów nie zrobimy w sklepach Dino. "W środę i piątek markety Dino będą otwarte według swoich standardowych godzin, tj. w godzinach od 6.00 do 23.00. Pojedyncze sklepy są standardowo otwarte w krótszych niż standardowe godzinach, co związane jest z dostosowaniem ich funkcjonowania do lokalnych przepisów" - wskazała Ewa Wojtysiak z Dino Polska.

Podobnie będzie w sklepach Tesco. Placówki należące do sieci będą bowiem zamknięte w czwartek, a w pozostałe dni będą czynne zgodnie ze standardowym harmonogramem. W czwartek zamknięte pozostaną obiekty należące do sieci Kaufland. W środę i w piątek większość sklepów będzie otwartych w godzinach 6.00-22.00.

W dniu Bożego Ciała zamknięte są także sklepy należące do sieci Polomarket. "Zarówno w środę przed Bożym Ciałem, jak i w piątek po sklepy będą działały w standardowych, niezmienionych godzinach pracy, tj. w większości są to godziny 6.30 - 22.00" - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.

Z kolei sklepy Aldi w trakcie długiego weekendu - z wyjątkiem czwartku - będą pracowały w godzinach 6.00-22.00.

Biuro prasowe Żabka Polska przypomniało, że w czwartek "obowiązywać będą takie same zasady działalności, jak w niedziele objęte ograniczeniami handlu". "Franczyzobiorcy sklepów Żabka mogą więc skorzystać z dopuszczonych przez Ustawę wyłączeń. Decyzję o otwarciu sklepu podejmą sami franczyzobiorcy, a informacje o godzinach otwarcia będą dostępne w poszczególnych placówkach" - dodali przedstawiciele sieci. W środę i piątek sklepy Żabka będą czynne w regularnych godzinach, między 6.00 a 23.00.

Należy pamiętać, że w najbliższą niedzielę 14 czerwca sklepy będą zamknięte. Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, w 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywać jedynie w ostatnią niedzielę czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. Oznacza to, że najbliższa niedziela handlowa wypada 28 czerwca.

Niedziele handlowe w 2020 rokuPAP

Obowiązek zakrywania ust i nosa

Od 30 maja zostały zniesione limity osób w sklepach. Pozostał jednak obowiązek zakrywania ust i nosa, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego. Odkrycie ust i nosa jest możliwe w przypadku konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby.

W placówkach pozostał także obowiązek noszenia podczas zakupu towa­rów lub usług rękawiczek jednorazowych. Obowiązek nie dotyczy osób, które nie mogą zakładać lub zdejmować rękawiczek z powodu stanu zdrowia.

Sklepy nadal mają obowiązek zapewnić rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk. Placówki w godzinach ich otwarcia, co najmniej raz na godzinę, muszą dokonać dezynfekcji stanowiska kasowego lub stanowiska obsługi, lub dystrybutora na stacji paliw płynnych.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości