Z kraju

Ministerstwo zapytało Polaków o zmianę czasu. Wiemy, co wynika z sondażu

Z kraju

[object Object]
Pożegnanie ze zmianą czasu nie tak szybko
wideo 2/4

Zdecydowana większość przebadanych Polaków opowiada się za odejściem od zmiany czasu – wynika z zleconego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii sondażu. Jak poinformował tvn24bis.pl resort, kolejne badanie opinii publicznej zostanie przeprowadzone w tym roku, po zmianie czasu zimowego na letni.

"Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii - właściwe w sprawie - chcąc poznać preferencje reprezentatywnej grupy Polaków - zleciło po zmianie na czas zimowy w 2018 r. sondaż, z którego wynika, że zdecydowana większość z biorących w nim udział osób opowiada się za odejściem od zmiany czasu" – czytamy w odpowiedzi na pytania tvn24bis.pl.

Jak dodał resort "drugi sondaż zostanie przeprowadzony po zmianie czasu zimowego na letni w 2019 r.". Ministerstwo nie podało jednak konkretnych wyników badania. Zostaną one najprawdopodobniej zaprezentowane podczas konferencji "Zmiany czasu", która odbędzie się 28 marca.

Nie jest to jednak pierwsze badanie, w którym Polacy opowiedzieli się za odejściem od zmiany czasu. Z konsultacji internetowych zakończonych w sierpniu ubiegłego roku przez Komisję Europejską wynika, że 72 proc. osób głosujących z Polski popiera wprowadzenie czasu letniego.

Regulacje

Ministerstwo przypomniało, że "projekt dyrektywy jest obecnie przedmiotem dyskusji na forum Unii Europejskiej". "Z ostateczną decyzją w sprawie zmiany czasu należy poczekać do finalnej wersji projektu dyrektywy"– dodano.

"Regulacje przewidziane w projekcie dyrektywy będą wymagały zmian w ustawie z 10 grudnia 2003 r. o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 04.02.2004 r.) oraz uchylenia rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzania i odwoływania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017-2021" – czytamy w przesłanej nam informacji.

Zmiana czasu

O planowanym, przez MPiT, sondażu donosiła pod koniec października Polska Agencja Prasowa.

"Dodatkowo, w porozumieniu z resortami: zdrowia, infrastruktury, sportu i turystyki, rolnictwa i rozwoju wsi, rodziny, pracy i polityki społecznej, energii oraz spraw wewnętrznych i administracji, zostaną podjęte działania zmierzające do pozyskania opinii na temat korzyści, skutków, potencjalnych kosztów odstąpienia od zmian czasu w zakresie właściwości poszczególnych resortów" - wyjaśniło wtedy PAP MPiT.

Od 1996 roku wszyscy Europejczycy przestawiają swoje zegary o godzinę do przodu w ostatnią niedzielę marca i o godzinę do tyłu w ostatnią niedzielę października. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-49 i 1957-64; obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku. W naszym kraju kwestią zmiany czasu zajmował się Sejm z inicjatywy PSL. Ze względu na regulacje unijne sprawa została jednak wstrzymana.

Autor: mp / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Pozostałe wiadomości