Przegląd prasy: Nowy gracz na polskich torach. Czeska firma może obniżyć ceny biletów

TVN24 Biznes

SJu/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)Czeski Leo Express szykuje kolejny wjazd na polskie tory

Czeski Leo Express szykuje kolejny wjazd na polskie tory. Według ekspertów jego obecność to szansa na obniżkę cen biletów kolejowych i lepsze warunki podróży, które od lat mają nasi sąsiedzi - informuje "Gazeta Wyborcza".

Leo Express już w 2013 r. chciał wjechać na polskie tory. Planował uruchomienie kursów na trasach Warszawa - Poznań - Szczecin, Warszawa - Kraków i Warszawa - Katowice - Gliwice. Liczył, że zdobędzie polskich podróżnych wysoką jakością usługi za przystępną cenę. Jak zauważa "GW", nie był jednak w stanie spełnić warunków wymaganych do otrzymania zgody na działalność w Polsce.

Pociąg do Pragi

Teraz podejmuje drugą próbę wejścia na nasz rynek. Tym razem chce zacząć od połączeń międzynarodowych, wykorzystując nowe unijne regulacje. Chodzi najprawdopodobniej o połączenia z Krakowa i Warszawy do Pragi.

Przypomnijmy, że już w ubiegłym roku informowaliśmy o tym, że na początku września do Urzędu Transportu Kolejowego (UTK) wpłynęło powiadomienie czeskiego przewoźnika Leo Express o planowanych usługach pasażerskich na trasie Praga - Warszawa Wschodnia - Praga.

Operator chciał uruchomić połączenie od początku listopada, ale na razie nie ma decyzji UTK ws. dopuszczenia przewoźnika na polskie tory.

Leo Express w Polsce

Zgodnie z wrześniowym komunikatem urzędu, czeski przewoźnik chce wprowadzić jedną parę pociągów dziennie. Pociąg miałby przejeżdżać przez następujące stacje w naszym kraju: Zebrzydowice, Pszczyna, Tychy, Katowice, Sosnowiec Główny, Dąbrowa Górnicza, Zawiercie, Grodzisk Mazowiecki, Pruszków, Warszawa Zachodnia, Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia.

Cała trasa ma długość 751 km, z czego 366 km przebiega przez terytorium Polski, a 385 km przez Czechy. Na razie nie wiemy jednak jakie byłyby ceny takich przejazdów.

Jak tanio latać po świecie? Praktyczne porady, jak złapać okazję (15.01.2017):

Jak tanio latać po świecie? Praktyczne porady, jak złapać okazjęTVN24 BiS

Autor: mb//ms / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: SJu/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)