Z kraju

PKO BP, PGE i PZU mogą dokapitalizować górnictwo. Ale "prywatyzacyjnych fajerwerków raczej nie będzie"

Z kraju


Minister skarbu Andrzej Czerwiński uważa, że kampania wyborcza nie sprzyja decyzjom wrażliwym, dlatego też - jak powiedział w poniedziałek w Bielsku-Białej - "fajerwerków prywatyzacyjnych pewnie teraz nie będzie”.

Na spotkaniu z dziennikarzami minister wyjaśnił, że kampania wyborcza nie sprzyja takim decyzjom, bo "nieracjonalne rozwiązania mogą wziąć górę nad rozsądkiem".

- Będąc powołanym na stanowisko ministra zapowiedziałem, że żadnych rewolucyjnych zmian nie wprowadzę. Nie będę 'wymiatał' spółek, ani swojego środowiska wprowadzał na stanowiska. Moim zadaniem jest uporządkowanie sprawy kontraktu z Gazoportem i uzdrowienie w perspektywie sytuacji w górnictwie. Na tym się koncentruję. (…) Fajerwerków prywatyzacyjnych pewnie nie będzie - powiedział.

Pieniądze, ale skąd?

Minister dodał też, że m.in. PKO BP, PGE i PZU, a także inne podmioty są potencjalnie brane pod uwagę, jako te, „które mogłyby dokapitalizować proces pozytywnych zmian w górnictwie”. Zapewnił jednak, że "decyzje co do takich zmian muszą podejmować statutowe organy spółek". - Nie będzie sytuacji takiej, że wywrę presję polityczną na prezesa lub zarząd, by coś zrobili, bo byłoby to dobrze przyjęte w kampanii. Zaproszę wszystkich do dyskusji, abyśmy spróbowali poprawić sytuację i znaleźć pewien kapitał rozwojowy - mówił. Pod koniec kwietnia poprzedni minister Włodzimierz Karpiński zapowiedział, że resort skarbu planuje jeszcze w tym roku dokapitalizowanie Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach programu "Inwestycje Polskie”. Jak mówił wówczas, dokapitalizowanie banku mogłoby się odbywać poprzez sprzedaż przez giełdę pakietów akcji PKO BP, PGE i PZU. Andrzej Czerwiński pytany o tę kwestię w Bielsku-Białej powiedział, że „decyzje będą podejmowane tak, żeby wszyscy akcjonariusze wiedzieli, że nie będzie wstrząsu”. - (…) Nie jest celem samym w sobie dokapitalizowanie. Celem jest zorganizowanie montażu finansowego na dobre rozwiązania przyszłościowe - mówił. Celem programu "Inwestycje Polskie" jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych. Mają one przyczynić się do wzrostu PKB oraz tworzenia nowych miejsc pracy. Minister spotkał się w poniedziałek przed południem z prezydentem Bielska-Białej Jackiem Krywultem. Szef resortu skarbu przebywa w województwie śląskim w związku z wyjazdowym posiedzeniem rządu, które odbędzie się we wtorek w Katowicach.

Rozmowa z ministrem skarbu państwa Andrzejem Czerwińskim
Rozmowa z ministrem skarbu państwa Andrzejem Czerwińskim

Autor: mn / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości