W dwa tygodnie wysłano 1,5 miliona e-PIT-ów

Z kraju

Baran: proponuję dokładnie sprawdzić e-PIT (materiał archiwalny)tvn24
wideo 2/6

W ciągu niespełna dwóch tygodni funkcjonowania usługi Twój e-PIT, za pomocą tego systemu złożono ponad 1,5 mln deklaracji – poinformowała w środę na Twitterze minister finansów Teresa Czerwińska.

"W ciągu niespełna 2 tyg. działania #TwójePIT za jej pośrednictwem złożono już ponad 1,5 mln deklaracji. Cieszę się, że systemat. i konsekwentnie zwiększa się liczba osób, które za pośred. naszej nowej, prostej i przyjaznej usł. przesyłają swoje zeznanie" - napisała szefowa MF na koncie twitterowym resortu.

15 lutego na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl została uruchomiona usługa Twój e-PIT. W jej ramach urząd skarbowy przygotował i udostępnił zeznanie podatkowe za 2018 rok każdego rozliczającego się według formularza PIT-37 i PIT-38. Podatnik może wybrać, czy chce skorzystać z zeznania przygotowanego przez administrację skarbową czy samodzielnie złożyć zeznanie.

Automatyczna akceptacja 30 kwietnia

Aby zobaczyć swój PIT za rok 2018, po zalogowaniu się do usługi (danymi uwierzytelniającymi), podatnik jest proszony o podanie dodatkowej informacji z PIT-a za 2017 r. - kwoty nadpłaty lub kwoty podatku do zapłaty. Po wprowadzeniu tej informacji można zobaczyć swoje rozliczenie.

Ministerstwo Finansów rozszerzyło także funkcjonalności systemu o podgląd historii logowania, co pozwala sprawdzić wszystkie próby wejścia do systemu.

Jeżeli podatnik nic nie chce zmieniać w rozliczeniu przygotowanym przez fiskusa, może to zaakceptować i wysłać. Jeżeli chce skorzystać z ulg lub możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, musi to zaznaczyć w odpowiedniej rubryce. W podobnym trybie można też zmienić organizację pożytku publicznego, na którą chce się przeznaczyć 1 procent.

Czytaj też: Jak rozliczyć e-PIT. 18 ważnych pytań i odpowiedzi.

Jeżeli podatnik nic nie zrobi i nie zaloguje się na Portal Podatkowy, zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane z dniem 30 kwietnia. Jeżeli pojawi się obowiązek dopłaty podatku, urząd skarbowy do końca maja prześle podatnikowi informację o podatku do zapłaty. Podatnik będzie miał na to 7 dni od uzyskania informacji z urzędu. W przypadku zwrotu podatku, urząd prześle go podatnikowi w ciągu 45 dni.

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock