Z kraju

Czas to pieniądz, więc planuj jak najlepiej. Oto kilka rad

Z kraju

Jak efektywnie wykorzystywać czas?
TVN24 BiSJak efektywnie wykorzystywać czas?

Jak wiadomo, czas to pieniądze. Warto zatem zastanowić się, jak efektywnie planować swój dzień - zarówno w pracy jak i w czasie wolnym. Okazuje się bowiem, że można w ten sposób zaoszczędzić nawet kilka godzin tygodniowo. - Jedna minuta poświęcona na plan pozwala zaoszczędzić 10 minut z czasu potrzebnego na realizację tego planu - podkreślił Krzysztof Janowski, trener biznesu.

W programie "Biznes dla ludzi" Janowski zaznaczył, że do planowania czasu należy podchodzić dwojako - długo- i krótkoterminowo. Radzi, aby na każdy dzień wyznaczać sobie cel główny oraz cele drugoplanowe.

- To tak, jak z wyznaczaniem sobie celów w pracy czy w życiu. Należy zaplanować duży cel i podzielić go na krótkoterminowe odstępy, a jednostką planowania czasu powinien być jeden dzień. Ważne, abyśmy przynajmniej mieli zaplanowane to co chcemy zrobić przynajmniej dzień wprzód - podkreśla ekspert.

Trener biznesu wyjaśnia, że nasze plany powinny obejmować przynajmniej 60 proc. czasu. - Pozostałe 40 proc. należy zostawić na sprawy, które dopiero się pojawią w trakcie. Nie możemy planować co do minuty - mówi Janowski.

Oszczędność czasu

A jak zaoszczędzić trochę czasu każdego dnia? - Jeśli zaoszczędzimy np. dwie godziny każdego dnia, to tygodniowo zyskamy już 10 godzin dla siebie. Jedna minuta poświęcona na plan pozwala zaoszczędzić 10 minut realizacji tego, co on zakłada. Zatem jeżeli poświęcimy kilka minut na planowanie naszych czynności, to z łatwością nazbiera nam się godzina - uważa Janowski. - Człowiek najbardziej wydajny jest rano, czyli w godzinach 8-12. W tym czasie powinniśmy wykonywać te czynności, które są dla nas najtrudniejsze - dodaje ekspert.

Autor: msz/mn / Źródło: tvn24bis.pl, TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Pozostałe wiadomości