Wychowujesz samotnie dziecko? Podpowiadamy, jak rozliczyć PIT

Z kraju

Aktualizacja:
TVN24 Biznes i Świat"Biznes dla ludzi" cz.1

Początek marca to bardzo dobry czas, aby - jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy - zabrać się za rozliczenia rocznego zeznania PIT. Tym bardziej, że im wcześniej to zrobimy, tym szybciej możemy liczyć na zwrot z ewentualnych, przysługujących nam ulg podatkowych. W dzisiejszym programie "Biznes dla ludzi" Paweł Blajer podpowiada, jak rozliczyć powinny się osoby samotnie wychowujące dzieci.

Osoby samodzielnie wychowujące dzieci mogą skorzystać z tzw. preferencyjnej formy rozliczenia się. Na czym ona polega i co można na niej zyskać? Wspólne rozliczenie z dzieckiem powoduje, że podatek oblicza się od połowy podstawy opodatkowania a nie od całości. Potem mnoży się go przez dwa. Podwójny podatek od połowy kwoty opodatkowania jest i tak mniejszy niż pojedynczy podatek od całości. Głównie ze względu na skalę podatkową i kwotę wolną od podatku. - To, czy jest się samotnym rodzicem określa status cywilny (np. wdowiec czy wdowa), jak i faktyczne samotne wychowywanie dziecka. Wszelkie konkubinaty zawarte po rozwodzie lub po śmierci małżonka powodują, że nie możemy skorzystać z tej preferencji - podkreślił Konrad Turzyński z kancelarii Kolibski, Nikończyk, Dec i Partnerzy. I dodał: - Chodzi o to, że co do zasady nie mieszkamy z kimś, nie prowadzimy wspólnie gospodarstwa domowego i w konsekwencji wspólnie nie wychowujemy dziecka. Co ważne, oświadczenie o opodatkowaniu jako osoba samotnie wychowująca dziecko, składamy poprzez zaznaczenie odpowiedniego pola w deklaracji PIT. - Urząd może żądać od nas dowodów na fakt samotnego wychowywania dziecka - zaznacza ekspert.

Rodzic może też wspólnie rozliczyć się z dzieckiem - wówczas można liczyć na zapłacenie niższego podatku. Ważne: wspólne rozliczenie przysługuje tylko rodzicowi z dziećmi małoletnimi; dziećmi - bez względu na wiek - które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny; dziećmi uczącymi się do ukończenia 25 lat. "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o 18.15

Autor: mn\kwoj / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu