Minister: to jeden z kluczowych elementów bezpieczeństwa naszego kraju

Z kraju

Gowin o Polskiej Izbie Handlowej w Waszyngtonietvn24
wideo 2/6

Amerykańskie inwestycje w Polsce postrzegane są przez nas jako jeden z kluczowych elementów bezpieczeństwa naszego kraju - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz na spotkaniu z przedstawicielami firm należących do Amerykańskiej Izby Handlowej (AmCham).

Jak poinformowało w środę biuro prasowe resortu dyplomacji, Czaputowicz podkreślił na spotkaniu z przedstawicielami amerykańskich przedsiębiorstw działających w Polsce, że ich obecność "znacząco przyczyniła się do wzrostu gospodarczego naszego kraju i była źródłem wiedzy oraz doświadczenia biznesowego dla polskich partnerów".

Wskazał jednocześnie, że oprócz wzmacniania dwustronnych relacji gospodarczych z USA inwestycje amerykańskie "postrzegane są przez nas również jako jeden z kluczowych elementów bezpieczeństwa naszego kraju".

Ważna zmiana

Szef polskiego MSZ zwrócił zarazem uwagę na zmiany, jakie zaszły od początku lat 90., dotyczące charakteru tych inwestycji, które na początku obejmowały "głównie tradycyjne sektory przemysłu, bazujące przede wszystkim na niskich kosztach pracy", gdy tymczasem obecnie "firmy z sektora kreatywnego, lotniczego czy IT zatrudniają najlepszych polskich inżynierów, którzy są docenianymi partnerami w kluczowych projektach o charakterze globalnym". - Dalszy rozwój amerykańskich projektów z zakresu infrastruktury, obronności, IT oraz energetyki ma bezpośredni wpływ na umacnianie pozycji Polski w Europie – zaznaczył szef dyplomacji, cytowany w komunikacie MSZ.

Minister zaakcentował w tym kontekście w szczególności "rolę amerykańskich dostaw skroplonego gazu ziemnego LNG, jako jednego z najważniejszych elementów polskiego systemu bezpieczeństwa energetycznego".

Inwestycje w Polsce

Amerykańska Izba Handlowa w Polsce (American Chamber of Commerce in Poland – AmCham) jest obecna w naszym kraju od 1990 roku. Zajmuje się promocją amerykańskich inwestycji w Polsce. Wśród członków AmCham jest obecnie ponad 320 firm z kapitałem amerykańskim, których łączne nakłady inwestycyjne przekroczyły 30 miliardów dolarów. Firmy te stworzyły ponad 200 tys. miejsc pracy.

Ponad połowa przedsiębiorstw z kapitałem amerykańskim ulokowała swoje siedziby w województwie mazowieckim (53 proc.), co dziesiąta firma działa w województwie dolnośląskim, 8 proc. - w województwie śląskim, a 7 proc. - w wielkopolskim.

Autor: msz//dap / Źródło: PAP