Rekordowy rynek pracy dla Ukraińców. Oświadczenie inspekcji pracy

Z kraju

ShutterstockCudzoziemcy mają u nas identyczne prawa pracownicze jak Polacy

Pracodawcy nie wolno pobierać od cudzoziemców żadnych opłat za wystąpienie o zezwolenie na pracę bądź wystawienie oświadczenia - przypomina PIP i podkreśla, że cudzoziemcy zatrudnieni w Polsce mają identyczne prawa i obowiązki pracownicze jak polscy pracownicy i nie mogą być gorzej traktowani.

Rafał Pasik z Państwowej Inspekcji Pracy zwrócił uwagę, że cudzoziemiec, który podjął pracę w Polsce, nie może być z jakichkolwiek powodów dyskryminowany, w tym również ze względu na narodowość, obywatelstwo, pochodzenie etniczne, rasę czy religię. Ponadto - zaznaczył inspektor - przed podpisaniem umowy cudzoziemiec powinien mieć możliwość zapoznania się z jej tłumaczeniem w języku dla niego zrozumiałym.

Grzywna dla pracodawców i pracowników

Pasik przypomniał również, że pracodawcy, który powierza cudzoziemcowi nielegalne wykonywanie pracy, grozi kara grzywny od 3 do 5 tys. zł. Oprócz tego PIP może złożyć wniosek do sądu o ukaranie takiego pracodawcy, informuje także o stwierdzonych nieprawidłowościach wojewodę oraz Straż Graniczną. Karze za nielegalną pracę podlega także cudzoziemiec. PIP może nałożyć na taką osobę karę grzywny od 1 do 5 tys. zł. W niektórych przypadkach cudzoziemcowi grozi wydanie decyzji zobowiązującej go do powrotu. Specjalista Work Service Krzysztof Inglot powiedział, że reprezentowana przez niego firma jest jedną z niewielu działających na Ukrainie, która oferując pracę, nie oczekuje w zamian pieniędzy.

- Tam ludzie do połowy zeszłego roku nie rozumieli, że można dostać pracę w Polsce za darmo. Jak ktoś im dawał pracę za darmo, to oni myśleli, że ich okłamuje, że to jest wielki przekręt - podkreślił. - Na szczęście pracownicy na Ukrainie powoli rozumieją, że jest praca w Polsce i na nich czeka, że mogą dostać ją za darmo, nie muszą za nią płacić 100, a czasem 200 euro - dodał.

"Popyt" na pracowników z Ukrainy

Inglot zwrócił uwagę, że w ubiegłym roku pracę w Polsce na podstawie oświadczeń podjęło około 1,3 miliona osób. - To pokazuje, jak wielki popyt jest na pracowników z Ukrainy. To dwa razy więcej niż rok wcześniej - zaznaczył.

Jego zdaniem, w Polsce, w niektórych zawodach brakuje już rąk do pracy, dlatego coraz częściej pracodawcy zmuszeni są do sięgania po pracowników ze wschodu.

- Wydaje mi się, że 1,5 miliona pracowników z Ukrainy w Polsce w 2017 roku na pewno będzie faktem - stwierdził.

Zachęta do osiedlania się w Polsce

Według Inglota, należy zachęcić pracowników ze wschodu nie tylko do podejmowania pracy w Polsce, ale także do osiedlania się w naszym kraju.

- Musimy im ułatwić zameldowanie w Polsce, otrzymanie stałych kart pobytu. Według danych NBP, mniej pieniędzy przysyłanych jest teraz z naszej emigracji z Niemiec czy Wielkiej Brytanii, a więcej pieniędzy wypływa z Polski w kierunku Ukrainy. To jest niekorzystny model - ocenił. Pozytywnie odniósł się do zapowiedzi ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej ws. wprowadzenia płatnych oświadczeń o potrzebie zatrudnienia cudzoziemca.

- Ograniczą troszeczkę nadużycia. A to jest dobre, tak samo jak wprowadzenie płacy minimalnej na umowach zleceniach. Wszystkie nadużycia są niekorzystne dla rynku pracy - uważa specjalista Work Service. Według zapowiedzi resortu rodziny i pracy, oświadczenia o potrzebie zatrudnienia cudzoziemca, składane przez pracodawcę, nie będzie już bezpłatne. Za jego rejestrację trzeba będzie zapłacić 30 zł. Ministerstwo liczy, że opłata wpłynie na zmniejszenie liczby oświadczeń rejestrowanych dla pozoru.

Zobacz: Wyjazd za pracą rozważa 12 proc. Polaków. Najwięcej wśród nieźle zarabiających (Film z 21.11.2016)

Wyjazd za pracą rozważa 12 proc. Polaków. Najwięcej wśród nieźle zarabiającychTVN24 BiS

Autor: azb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock